Casa Katz

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Casa Katz

Mesaj de Cristian Ciuplea »

A mai avut cineva probleme cu livrarea de piese a casei de licitatie Katz ?
Curiosity Killed The Cat !
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Casa Katz

Mesaj de numbogdan »

Anul trecut, prin vară sau toamnă, am licitat din greșeală și pt. o bancnotă banală la vreo 5 euro (50.000 lei polimer, parcă). Am cîștigat bineînțeles, fiind singurul licitator. Celelalte bancnote la care am licitat s-au dat cu prețuri mai mari decât eram dispus să cheltui. M-am oferit să achit tot, inclusiv taxe poștale. Nimic. Între timp am mai achiziționat altceva, le-am reamintit de ea, mailuri, discuții...Mi-au trimis acel altceva, dar nu și bancnota cu pricina.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Casa Katz

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Salut,

daca iti venea socoteala pt. bancnota de 5,- cu taxe si posta, trebuiau sa trimita.
Eu le-am platit 3 monede din 7 dec., ca au confirmat intrarea malaiului.
Am cerut nr. de urmarire de cam 10 zile si nimic.
Monedele n-au ajuns, ei nu raspund.
Firma slaba !
Curiosity Killed The Cat !
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Casa Katz

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Anul trecut au fost diverse probleme la multe tranzactii pe care le-am avut cu case de licitatii din Europa. In majoritatea cazurilor e foarte greu de comunicat cu ei. A fost si un caz cand o casa de licitatii cu pretentii a trimis lotul pe care l-am platit la o alta persoana, in alta tara.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Casa Katz

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Asa cred si eu, ori le-au trimis din greseala altei persoane, ori nu vor sa le vanda la preturile respective, desi au fost peste aprecierea lor, cu mult.
Daca gresesti cu trimisul, trebuie sa recunosti si sa-i comunici castigatorului.
Numai ca ei n-au mai raspuns de mult si nici nr. de urmarire n-au trimis.
Curiosity Killed The Cat !
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Casa Katz

Mesaj de PRONUMISMATICA »

A trebuit sa insist pana au recunoscut ca au dat lotul meu la o alta persoana, insa nu au depus niciun efort sa-l recupereze. Impresia generala pe care mi-au facut- o casele de licitatii europeene anul trecut a fost o lipsa mare de seriozitate. Cu cateva exceptii, desigur.
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Casa Katz

Mesaj de ambr0zie »

N-am avut onoarea de a lucra cu Katz si asta in primul rand pentru ca au avut niste scandaluri cu zeci de falsuri postate in licitatii.
Cand au fost informati, reactia a fost ca ei stiau ca-s replici, dar au incarcat gresit Excelul si coloana unde scria REPLICA nu s-a importat.
O scuza extrem de penibila care pe mine m-a determinat sa ignor aceasta casa, indiferent ce ar scoate. Arata in primul rand amatorism dar impresia mea e ca atunci s-a incercat sa se fure, nu a fost "o greseala de importare".

Alte case de la care nu vreau sa mai cumpar sunt cele care intarzie cu livrarea. Poate aici am pretentii prea mari, dar sa stai o saptamana pana trimiti un plic mie mi se pare prea mult, mai ales cand ofera livrare scumpa. De ce sa platesc livrare scumpa atunci? degeaba e drumul 3-4 zile daca tu ca vanzator stai o saptamana pana trimiti. Trimite ieftin cu posta atunci si aia e. Scuza ca sunt multe pachete de trimis si personalul putin nu ma intereseaza - daca nu ai personal destul, nu te inhami la licitatie cu 2000 de piese.

Noi am discutat, domnule Ciuplea, despre situatia dvs cu Katz. Nu cred ca motivul e ca sunt neumultumiti de preturile obtinute. De astfel de magarii nu am auzit la case de licitatii. Sa fi trimis la altcineva pachetul din greseala - aici nu stiu, nu ma pronunt.
Eu raman la parerea ca e o mare durere in cot si vor trimite cand au ei chef. Mai ales ca au fost sarbatorile, probabil nu i-a interesat. As miza pe faptul ca trimit saptamana asta.
Am un deosebit respect pentru casele de licitatii (si vanzatorii particulari) care trimit rapid. Asta m-a facut intotdeauna sa cumpar de la ei ulterior, arata ca oamenii 1. vor clienti 2. vor sa pastreze clientii pe care-i au. Si prefer sa dau 10 lei pe o piesa de la o casa/vanzator cu care am lucrat bine decat 8 lei la unul care trimite cand si daca vrea.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
giubster
***
***
Mesaje: 71
Membru din: 15 Aug 2009, 08:43

Re: Casa Katz

Mesaj de giubster »

Eu am primit azi un mail de la ei in care incearca sa-si ceara scuze pt. "problemele" de anul trecut:

"It was quite challenging for us to handle this growth with our available forces especially with shipping of the items on time and we will now take one month break with new auctions to add new features for buyers & sellers to our website and to extend and reorganize shipping department and logistic so that we can make the process more efficient and to provide a better service to you, our customers. Especially we want to make better process of delivery between our offices to be able to send items to customers in a shorter time frame. In a meanwhile we will put all our efforts to organize the delivery of items sold in the last auctions of 2021 so we can start smooth and fast shipping from the next auction."
Avatar utilizator
ambr0zie
*****
*****
Mesaje: 276
Membru din: 01 Apr 2014, 19:29

Re: Casa Katz

Mesaj de ambr0zie »

Cam multe probleme si provocari la Katz.
Cu falsurile oferite ca bune s-au facut de bacanie intr-un mod superb. Scuza nu prea a ajutat.
Daca n-ai personal si logistica, eu tot spun ca n-ai de ce sa organizezi licitatii.

Cunosc si am lucrat cu o casa de licitatii foarte mica din Germania (am inteles ca e un soi de anticariat mic). Am castigat cateva piese, am platit, omul a trimis in 2 sau 3 zile. E OK, nu pot reprosa nimic. Am comunicat, am stat de vorba, totul minunat.
Casa cu care ma lucrat cel mai mult, tot din Germania, nu stiu ce si cum fac, dar organizeaza 2 licitatii pe luna, in weekend. Se termina duminica la 21-22. La 23 primesc deja factura si luni dis de dimineata (daca e platita factura evident) deja coletul e pregatit, curierul chemat si numarul de tracking primit.
Nu vorbim de o casa cu istoric mare si nici una de elita (din punctul de vedere al pieselor).
Dar uite ca unii pot sa isi respecte clientii, e vorba de bunavointa, organizare si seriozitate.
__________________
Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Casa Katz

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Exista anumite portaluri care aduna toate casele de licitatii si licitatiile lor (in principal din Europa), ceea ce e foarte util, dar si mai util ar fi daca s-ar putea da si calificative pentru tranzactiile pe care le-ai avut cu acele case de licitatii. Ceva de genul cum e acum pentru comerciantii de pe emag marketplace, dai stelute pentru comunicare, livrare, etc.
Inteleg ca se mai pot intampla si accidente, dar de ex. cand ai 3 tranzactii in 2 luni la o casa de licitatii care zice ca de peste 25 de ani se ocupa de asta si la toate cele 3 tranzactii sa ai probleme, atunci nu cred ca esti tu (eu) ghinionist, ci e ceva putred acolo la ei. Nici nu mai mentionez faptul ca o data cand i-am sunat m-au luat din start cu "what do you want" si la o alta ocazie cel care a raspuns a zis sa astept putin in telefon, sa-si termine sandviciul!
sorin70
******
******
Mesaje: 2528
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Casa Katz

Mesaj de sorin70 »

Tara in care activeaza acest Katz, presupun ca e o tara civilizata cu o Autoritate pentru Protectia Consumatorului si o Politie.
Faceti cate o sesizare, ce va costa ?
Pe ei sigur ii va inviora un pic.
Cristian Ciuplea
******
******
Mesaje: 1539
Membru din: 22 Iun 2007, 19:25

Re: Casa Katz

Mesaj de Cristian Ciuplea »

Casa Katz este in Cehia !
A dat D-zeu si au raspuns astazi.

Dear Sir,
We are sorry for the prolonged period of sending out the items and inconvenience caused to you.
I have asked my colleagues from shipping dpt to send out your purchases asap, so during the next business days you will get the tracking number.
Warm Regards
KATZ Auction Team
Curiosity Killed The Cat !
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Casa Katz

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Next business days poate fi oricat. Prin "shipping department" eu inteleg mai multe persoane. Eu din experienta proprie da la servici stiu ca intr-o zi de lucru, si daca n-am niciun ajutor, tot pot sa expediez in jur de 60-70 colete fara nicio problema. Daca au mai multe persoane in acel departament, nu au nicio scuza ca dureaza peste o luna sa expedieze ceva.
Scrie răspuns