Evaluare/Identificare ***

Identificare monede și bancnote, prețuri, informații.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Scrie răspuns
alexandru9028
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2017, 12:01

Evaluare/Identificare ***

Mesaj de alexandru9028 »

Buna ziua. Doresc si eu o evaluare si identificare a unor monede despre care nu am gasit foarte multe informatii sau deloc pe net si m-am gandit ca aici pot afla noi informatii.Talerele rusesti sunt primite de mama mea de la bunicul ei care a luptat in cel de-al doilea razboi mondial si a-si dori o evaluare a lor (cea care are agatatoare este intr-o stare destul de degradata fiind purtata de el ,iar una dintre fete foarte zgariata). Medalia din italia, cea aurie "boemia rex...." si acel token sau....nu stiu ce este ,sunt cumparate de mine din targul din craiova ,deci este evident ca vanzatorul nu mi-a putut oferi nici o informatie ,doar ca din toata gramada de lire italiene pe care le-am si cumparat mi s-au parut cele mai interesante.Cele 5 monede americane sunt primite acum foarte multi ani de la bunicul meu despre care nu mi-a dat nici un fel de informatie(capacul cutiei este rupt din cauza ca plasticul in timp a devenit casant ,iar in momentul deschiderii a pocnit). Va multumesc
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de Valeriu-61 »

Nu neg faptul -despre istoricul provinienței (talerului ) rusesc dar , pot să spun că sunt multe întrebări la această piesă.
Multe am văzut -asta pare a fi deosebită/
Cu respect.
alexandru9028
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2017, 12:01

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de alexandru9028 »

Nici eu nu cunosc istoricul talerului,ca sa zic asa.Stiu doar ca cele 2 au fost oferite mamei mele de bunicul ei si atat .ps nu sunt de vanzare cele 2 talere,celelalte da,asta ca o informatie ptr cei interesati(stiu ca nu este sectia vanzari,dar ca sa clarific lucrurile ptr cei interesati care trimit mesaje si care doresc sa cumpere talerele)
alexandru9028
nou in forum
nou in forum
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2017, 12:01

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de alexandru9028 »

Nu-mi mai poate da nimeni nici o informație despre monede? Despre cele 2 talere rusești si medalia din Italia am reușit sa găsesc informații dar despre celelalte nu am gasit nimic. Va mulțumesc
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de Florian »

Medaglia in Bronzo - D. mm.44 - Caritas -L' Orcolat L' ere Ver - 1976. Peso g.33.
La storia dell'"Orcolat"
"L'Orcolat sembra un grande omone, cattivo, brutto, dispettoso e forse matto. Vive nei boschi e in mezzo ai monti. Ha una faccia da cattivo e ride se ti lamenti. Ma se lo sai prendere diventa un buon bambino e se lo accarezzi va in sollucchero. Nel '76, l'ultima volta che l'abbiamo sentito, ce ne ha combinate di ogni colore con un peto e un rutto."
V-am gasit istoria lui Orcolat(un fel de monstru antic,responsabil de cutremure) in limba italiana,in textul de mai sus.Daca aveti nevoie v-o traduc cuvant cu cuvant...
Medalia e dedicata(ce ironie sumbrã) cutremurului din 6 mai 1976 din Friuli,unde au murit 990 de persoane...
Banuiesc ca are o valoare mai mult simbolica.Am vazut-o pe un site italian in vanzare,cu 9-10 euro...
Va salut cu respect!
Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de Florian »

Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de Florian »

Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de Florian »

Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de Florian »

Florian
*****
*****
Mesaje: 408
Membru din: 07 Mai 2017, 09:09
Localitate: Imola,Italia.

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de Florian »

Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de Valeriu-61 »

Am hotărît totuș să vă dau informașia despre talerele ruseăști -
cu mare regret (dar este părerea mea )-că sunt niște copii de proastă calitate.
Vă rog să faceți si singur o comparaăie al elementelor piesei.
Cu respect.
Fişiere ataşate
8-1rub1729-b-500x500.JPG
8-1rub1729-a-500x500.JPG
Valeriu-61
*****
*****
Mesaje: 238
Membru din: 29 Noi 2016, 21:14
Localitate: Chișinău.Moldova.

Re: Evaluare/Identificare ***

Mesaj de Valeriu-61 »

Tot pentru informaăie.
Monetăria Cadașov (or.Moscova a activat 1701-1736).-AG.-27.18 gr.
După descrierea din catalog -Uzdelnicov -№- 0689.
- Bitchin -№- 109.
Scrie răspuns