Constantinopole 520

Identificare monede și bancnote, prețuri, informații.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul

Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Dmariog »

Am sa fac niste poze in week-end. Pana atunci am sa scot deja al doulea lot. Solutia este din comertul online englezesc...... S-au curatat pana a ramas bronzul in pielea goala!
Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Dmariog »

Asa arata piesele dupa curatare. L-am grupat precum in fotografiile initiale, pentru o mai buna comparatie. Dupa ce le-am scos din solutie le-am frecat usor cu o perie din sarma rosie, moale. O parte din ele a necesitat o frecare cu o perie din sarma alba, ceva mai tare.
Fişiere ataşate
DSC_0331.JPG
DSC_0332.JPG
DSC_0333.JPG
DSC_0334.JPG
Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Dmariog »

Se poate observa "iluzia" pe care o da patina pe moneda, facandu-te sa crezi ca monedele sunt ok, cand de fapt, pe sub patina verdigrissul roade "pe tacute", fara sa se vada din afara, din material. Incet, incet, monedele cariate ajung sa se distruga...... Desigur, vorbim de decenii si secole!
Fişiere ataşate
DSC_0318.JPG
DSC_0324.JPG
DSC_0327.JPG
DSC_0330.JPG
Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Dmariog »

Si aici lot-ul cu monede care s-au curatat din prima, expuse la diferite surse de lumina pentru o mai buna vizualizare. Se poate observa cum patina curata de depune din nou pe material...
Fişiere ataşate
DSC_0335.JPG
DSC_0336.JPG
DSC_0337.JPG
DSC_0338.JPG
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Mihai »

le-am frecat usor cu o perie din sarma rosie, moale. O parte din ele a necesitat o frecare cu o perie din sarma alba, ceva mai tare
Sper ca e o gluma...
Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Dmariog »

Sper ca e o gluma...[/quote]

Aveti si un argument la afirmatia d-voastra?
allexis
**
**
Mesaje: 33
Membru din: 01 Iun 2014, 13:05

Re: Constantinopole 520

Mesaj de allexis »

Poate faptul ca le-ati frecat cu peria de sarma?
sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Constantinopole 520

Mesaj de sorin70 »

Ca regula de baza, monedele nu se curata.
Daca totusi le curatati, nu folositi peria.
Daca totusi folositi peria, sa nu fie de sarma ( o periuta de dinti este cateodata prea mult ).
Daca totusi folositi o perie de sarma, atunci folositi una cu sarma de cupru si nu din otel. Avand cam aceeasi duritate cu moneda, nu o va zgaria.

Dar cel mai bine nu le curatati.
Daca totusi vreti sa indepartati boala bronzului, cautati pe forum caci in trecut s-au descris cateva metode mai blande.
Peria de sarma de otel folositi-o numai la curatat gratarul de friptura.
Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Dmariog »

sorin70 scrie:Ca regula de baza, monedele nu se curata.
Daca totusi le curatati, nu folositi peria.
Daca totusi folositi peria, sa nu fie de sarma ( o periuta de dinti este cateodata prea mult ).
Daca totusi folositi o perie de sarma, atunci folositi una cu sarma de cupru si nu din otel. Avand cam aceeasi duritate cu moneda, nu o va zgaria.

Dar cel mai bine nu le curatati.
Daca totusi vreti sa indepartati boala bronzului, cautati pe forum caci in trecut s-au descris cateva metode mai blande.
Peria de sarma de otel folositi-o numai la curatat gratarul de friptura.

Daca ar fi din otel nu o pot folosi la gratarul de friptura pentru ca sunt vegetarian de vreo 30 de ani! Dar nu e din otel. Dupa ce am sa termin tot experimentul cu succes atunci am sa fac cunoscute toate procedurile, ca poate vor fi de folos si altora. Daca experimentul nu are succes atunci nu are rost sa cunoasteti detaliile pentru ca nu sunt de folos.
Am cam citit de pe forum toate scrierile despre curatarea monedelor, nu au facut decat sa ma rupa in doua, pareri personale ale unor pensionari colectionari, pareri personale ale unor tineri intreprinzatori, pareri personale ale investitorilor cu multi bani, pareri a unor femei extaziate de nou etc..... Au fost si pareri a altora dar au fost sufocate de "multimea furioasa" pentru ca nu respectau traditia.....
Marea majoritate isi inchipuie ca sunt colectionari de monede, chiar reusesc sa se gandeasca ca le lasa mostenire la copii, poate chiar nepoti.... Prea putini reusesc sa vada ca de fapt monedele ne colectioneaza pe noi, "colectionarii". In mileniile de viata a unei monede se aduna sute sau mii de colectionari care o detin, pana o topeste creuzetul sau o distruge ciocanul bijutierului, in nefericitul caz cand nu o distruge verdigrissul sau alti oxizi...... Cumva situatia cu colectinarii romani e la fel cu sistemul de sanatate roman: atat timp cat bolnavul de cancer zambeste (arata bine) este bine, nu e nici o problema, ne putem felicita... Si atunci moneda din bronz arata bine in colectia noastra, ca dupa ce pleaca din colectia noastra nu ne mai pasa.
Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Dmariog »

Dupa alte 10 zile de stat in solutie zgura care data trecuta nu a vrut sa cedeze, acum s-a lasat curatata cu peria din alama si cu unghia! In fotografii e lotul cu piese care au avut "probleme" data trecuta,(puteti compara situatia din fotografii). La o verificare mai atenta cu o lupa X10 am observat ceea ce nu observasem inainte: in lotul pe care il consideram curatat in etapa anterioara au existat piese care prezentau urme slabe de zgura (verdiggris) care nu se observau cu ochil liber. Intrebarea mea este: aceste reziduuri ar fi avut tendinta sa se extinda in timp? Ar fi continuat sa "roada" din moneda?
Acum toate piesele din lotul initial vor sta imersate in solutie pentru inca zece zile, dupa care le iau la verificat din nou.
Din fotografii se pot observa piesele care au avut de suferit in urma atacului oxidului si care au pierdut din calitatea numismatica!
Intrebarea care se pune este simpla: sa lasi moneda necuratata (pentru ca asa cere traditia) suferind o distrugere iremediabila in timp, sau sa o cureti (cu "riscul" ca o lasi goala pentru cativa ani - timp in care prinde patina din nou) dar ii prelungesti calitatea si viata pentru inca cateva sute de ani? Raspunsul e simplu. pentru ca este la alegerea fiecaruia!
Fişiere ataşate
DSC_0425.jpg
DSC_0424.jpg
Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Dmariog »

sorin70 scrie:Ca regula de baza, monedele nu se curata.
Daca totusi le curatati, nu folositi peria.
Daca totusi folositi peria, sa nu fie de sarma ( o periuta de dinti este cateodata prea mult ).
Daca totusi folositi o perie de sarma, atunci folositi una cu sarma de cupru si nu din otel. Avand cam aceeasi duritate cu moneda, nu o va zgaria.

Dar cel mai bine nu le curatati.
Daca totusi vreti sa indepartati boala bronzului, cautati pe forum caci in trecut s-au descris cateva metode mai blande.
Peria de sarma de otel folositi-o numai la curatat gratarul de friptura.

Am verificat cu X10 toate monedele pe care le-am "frecat cu peria de gratar" si nu am gasit urme de zgariat pe ele! Am vazut o multime de alte urme, dar nu urme de perie. (doar ca sa intelegeti ca nu era o perie de otel).
sorin70
******
******
Mesaje: 2529
Membru din: 02 Apr 2005, 14:24

Re: Constantinopole 520

Mesaj de sorin70 »

Am inteles perfect .
Dv. sunteti un caz fericit pentru ca aveti atat intrebarile cat si raspunsurile.
Nu aveti indoieli, aveti doar certitudini.
Spor la treaba.
Avatar utilizator
Dmariog
*****
*****
Mesaje: 287
Membru din: 28 Dec 2008, 03:17
Localitate: LONDON

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Dmariog »

sorin70 scrie:Am inteles perfect .
Dv. sunteti un caz fericit pentru ca aveti atat intrebarile cat si raspunsurile.
Nu aveti indoieli, aveti doar certitudini.
Spor la treaba.
Multumesc!
In cazul de fata ma bazez pe certitudini! Nu fac afirmatii in baza credintelor mele (sau a imaginatiei), si astept rezultatul etapei anterioare si apoi fac urmatorul pas, Asatfel evit sa aduc vreo ofensa gratuita cuiva!
Vedeti, tocmai din aceasta cauza multi prefera sa se "incarturiasca" in linie cu toti ceilalti de teama de a nu-i starni pe unii ca d-voastra! Si cam asa se duce pe rapa evolutia.........
Avatar utilizator
Gabi_nt
*****
*****
Mesaje: 282
Membru din: 17 Aug 2016, 20:06

Re: Constantinopole 520

Mesaj de Gabi_nt »

Voiam sa va intreb daca dupa curatare detaliile sunt mai usor observabile sau doar au devenit monedele mai lucioase?
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Scrie răspuns