Rog identificare monedă medievală

Monede medievale care au circulat pe teritoriul României.

Moderatori: berserkr, Deus, vlahul, BogdanC

numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Rog identificare monedă medievală

Mesaj de numbogdan »

Bună ziua!
Am achiziţionat recent o monedă, iar vînzătorul, persoană de încredere, mi-a spus că ar fi un dinar al lui Mircea cel Bătrîn. Am căutat prin MBR sau pe monedemedievale.cimec şi romaniancoins, dar nu am reuşit să o identific exact.
Dimensiuni 16-17 mm (este uşor ovală), greutate 0,72 grame, muchia f.subţire, nu prezintă urme de lipire. Materialul pare a fi argint.
Am rugămintea să mă ajutaţi la identificarea ei.
Mulţumesc!
Fişiere ataşate
Photo 07-07-2019, 2.jpg
Photo 07-07-2019, 1.jpg
uncetatean
*****
*****
Mesaje: 345
Membru din: 10 Mar 2012, 14:47
Localitate: Romania

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de uncetatean »

Este o moneda bulgareasca de la Ioan Stratimir (Ivan Sracimir).

Obv: +IW CRAЦИМИΡ ЦΡББ or ЦΡББЛ., The king with low crown on his head seated facing on throne, holding cross-headed sceptre and scroll. Lily to left and right.
Rev: + IW CRAЦИМИΡ Ц ББЛВ or БЛΓАΡ around, IC-XC across fields, Bust of Christ facing, right hand raised in benediction and holding gospels in left.

Cateva monede pe ebay:

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... r&_sacat=0
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de numbogdan »

Mulţumesc pentru amabilitate şi promptitudine!
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de Mihai »

vînzătorul, persoană de încredere, mi-a spus că ar fi un dinar al lui Mircea cel Bătrîn
Ofi poate de incredere, dar e bâtă la numismatica. Faptul ca v-a indus in eroare ar trebui sa-l faca de "ceva" mai putina incredere.
Oricum, a nimerit perioada, Mircea si Ivan fiind contemporani.
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de numbogdan »

Dimpotrivă! Este binecunoscut în rîndul colecţionarilor "cu greutate". Pe cartonaşul în care ţinea moneda era scris "Mircea cel Bătrîn", presupun că la momentul cînd a făcut identificarea nu a avut mare atenţie. De altfel, are o piesă de bronz/cupru cred (are patina neagră "tuci" şi destul de grea, dar nu are greutatea specifică aurului şi nu pare a fi de argint) pe care a identificat-o ca fiind emisă de Iancu de Hunedoara şi nu ştiu dacă acest voievod a emis monedă (conform MBR). A avut o colecţie impresionantă de monede şi bancnote pe care a scos-o la vînzare. Eu am ajuns la "spartul tîrgului" şi nu prea am mai găsit ceva interesant. Colecţionez doar monede România după 1867 şi am zis să iau şi ceva medievale Muntenia şi Moldova, să fie acolo... Am mai luat şi un gros Ştefan cel Mare (cel puţin aşa scria pe cartonaş, dar l-am verificat şi în MBR aşa este).
În fine, învăţătură de minte să verific bine înainte!
Pe de altă parte, o voi ţine alături de alte "table" medievale (mai am 2-3 groşi Sigismund, nu ştiu care dintre ei), pentru varietatea colecţiei.
O zi bună!
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de numbogdan »

Acesta este Ştefan cel Mare
Fişiere ataşate
Stefan 1.jpg
Stefan 2.jpg
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Din ce vad in poza, pare sa fie o galvanoplastie (fetzele sunt realizate separat şi apoi presate). Ma refer la moneda de Stefan. Din poza asa pare sa se vada, uitati-va atent cu o lupa la muchie. Deci s-ar putea sa aveti un fals.

Asta imi aduce aminte de un colectionar "cu greutate" care cu aprox. 15 ani in urma a incercat sa-mi vanda o moneda de Mircea cel Batran, fals ordinar. Cand i-am aratat ca moneda este un fals grosolan, tot galvanoplastie, a inceput sa zbiere si m-a trimis la plimbare "du-te si mai invata baiete, eu am 40 de ani de vechime in domeniu".
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de numbogdan »

Bună ziua!
Moneda are 8-9 mm şi 0,58 grame, iar partea cu scutul este rotită la aprox.70 grade faţă de cea cu bourul. Colecţionarul de la care am luat-o spunea că are monedele medievale de prin anii 60-70, nu îşi mai aminteşte date despre ele (locaţie descoperire, persoana care a găsit-o, traseul monedei pînă în colecţia dînsului).
Am studiat-o destul de bine. Nu pare a fi galvanoplastie, întrucît nu văd urme de lipire. Muchia are o zonă în care e destul de subţire şi una în care e puţin mai groasă. Voi încerca să găsesc un aparat foto bun să pun şi nişte poze.
Mulţumesc pentru informaţii!
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Diametrul mi se pare cam mic, ar trebui sa aibe undeva in jur de 14mm. Si jumatatile de gros aveau deja in jur de 10mm diametru. Eu tot zic, ca se vede o imbinare pe muchie, cu doua foite presate laolalta.
Fişiere ataşate
Image115.jpg
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de numbogdan »

Diametrul monedei este de 13,5 -14 mm, măsurat de mine cu o riglă. Anterior am rugat pe cineva cu un şubler să o măsoare şi mi-a dat dimensiunile 8-9 mm (greşite!). Am reanalizat muchia folosind o lupă, dar nu am găsit urme de îmbinare/lipire. În zona marcată de dvs. cred că sînt nişte umbre între muchie (destul de crestată) şi hîrtie, aceea fiind cea mai subţire zonă. Ataşez o poză, cea mai reuşită pe care am reuşit să o fac (zona desenată este o lovitură care a teşit muchia).
Mulţumesc!
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de numbogdan »

Nu reuşesc să trimit poza desenată, fiind prea mare.
Fişiere ataşate
Muchie 1.jpg
uncetatean
*****
*****
Mesaje: 345
Membru din: 10 Mar 2012, 14:47
Localitate: Romania

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de uncetatean »

Am urmarit discutia referitoare la moneda lui Stefan. Initial mi s-a parut originala, dar apoi vazand observatiile domnului Aldor am inceput sa ma intreb si eu daca e posibil sa fie falsa. Totusi cred ca este ok moneda.

Cautand pe ebay monedele de la Stefan cel Mare puse la vanzare mi-a atras atentia urmatorul exemplar care pare sa fie fals, desi realizarea pozele lasa de dorit:

https://www.ebay.com/itm/Stefan-Cel-Mar ... Sws4JW8BXC

Respectivul dealer are mai multe monede din Moldova si Valahia la vanzare (nu comentez preturile) si cred ca o parte din ele sunt dubioase:

De exemplu urmatoarea moneda de la Vladislav I:

https://www.ebay.com/itm/Vlaicu-Voda-Wa ... Sw5cNYePgr
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Incercati sa faceti o poza doar la muchie in partea desenata eventual cu un aparat foto cu functia macro sau mai bine supermacro si daca fisierul e prea mare il puteti incarca pe un site de host poze si dati linkul aici. Din prima poza, mie nu mi se pare ca ar fi doar umbra intre moneda si hartie.
numbogdan
***
***
Mesaje: 55
Membru din: 08 Iul 2019, 15:28

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de numbogdan »

Din păcate nu cunosc pe nimeni cu asemenea aparat foto. Dle Aldor, dacă sînteți de acord, v-aș putea trimite moneda pe adresa NUMISFILA după data de 6 august, cînd revin din concediu. Urmează să comand ceva accesorii numismatice și mi-o puteți returna în coletul respectiv. Cu stimă!
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Re: Rog identificare monedă medievală

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Va multumesc pentru incredere dar va rog sa nu trimiteti moneda la mine. Eu nu ma mai ocup de numismatica medievala de multi ani.
Scrie răspuns