Quarter dollar 1917

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

xorah
***
***
Mesaje: 60
Membru din: 05 Iun 2006, 18:20
Contact:

Mesaj de xorah »

In legatura cu id-urile duble. Am si eu o propunere . Cei de la okazii sa inregistreze ip-urile de la care s-a facut inregistrarea si dublurile sa fie automat sterse din sistem. Practic si usor.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

e o propunere proasta,ma scuzati ca sunt atat de transant.am sa va dau si cateva exemple de ce este asa:
-intru pe dial-up(indiferent de provider).aceasta inseamna id variabil.inregistrez 100 id-uri,fara ca cei de la okazii sa aiba cum sa isi dea seama de asta.
-am la dispozitie la munca o clasa de ip-uri (cei care sunt initiati in internet cat de cat stiu ca aceasta nu inseamna mare lucru).inregistrez 5 id-uri de pe 5 ip-uri diferite,fara nici un fel de problema.
-la munca,am un calculator la care lucreaza trei insi,in schimburi.toti isi fac id-uri pe okazii.conform criteriului dumneavoastra,se sterg doua id-uri fara nici un fel de justificare
-la un internet cafe,vin 100 de persoane (de-a lungul timpului),sa isi faca id pe okazii.99 dintre ele sunt sterse nejustificat
-banuiesc ca nu stiati,dar exista un programel care permite ascunderea ip-ului.daca nu credeti,ceretii lui aldor sa imi verifice ip-ul meu actual.va avea o mare surpriza
:)
-and last,but not least,daca vreau cu orice pret sa inregistrez un id cu care apoi sa fac un bine cuiva,ma pot duce la orice internet vreau sau pot sa intru pe dial up,imi fac treaba si nu exista vinovat dovedit
:)
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Ati scris mesaje de la 13 IP-uri diferite :mrgreen:
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

Aldor scrie:Ati scris mesaje de la 13 IP-uri diferite :mrgreen:
normal.mesajul si ip-ul
:))
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

ps
pina la urma,totul se reduce la bunul simt si la decenta.pentru ca ati spus ca ati vazut calificativele respective de pe okazii,va dati seama ca tuturor celor care tranzactioneaza cu domnul respectiv si pe care ii cunosc,ii atentionez asupra caracterului acestui personaj (care,ca paranteza,si-a permis si sa ma sune si,folsind un limbaj de mahala,mi-a cerut socoteala pentru faptul ca i-am dat neutru -atentie,neutru,nu negativ -pentru ca nu a mai binevoit sa cumpere o piesa licitata)
internetul este un mediu foarte sensibil la asemenea chestiuni.sunt persoane care pentru mult mai putin s-au trezit ca nu mai face nimeni schimburi sau tranzactii cu el.intrebati-l pe domnul motocea,de exemplu...dansul are o asemenea experienta neplacuta pe extern
muresanhd
*****
*****
Mesaje: 429
Membru din: 10 Iun 2005, 08:51
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de muresanhd »

xorah scrie:In legatura cu id-urile duble. Am si eu o propunere . Cei de la okazii sa inregistreze ip-urile de la care s-a facut inregistrarea si dublurile sa fie automat sterse din sistem. Practic si usor.
Te-a lamurit cartelcoserv de ce nu se poate.
Eu iti spun ca daca ai dubii despre cineva, cere referinte.
Daca descoperi un utilizator care se foloseste de mai multe ID-uri pentru smecherii pune-l in topicul Persoanele care ne-au creat probleme in tranzactii de vanzare/cumparare/schimburi.
Insa fi atent sa nu explodeze mamaliga, cum am patit eu. :lol:
Recomandarea este sa n-ai probleme cu inima si sa fi amuzat de reactiile respectivului, fiindca altfel iti vine sa il trimiti undeva. Lasa-l incet ca spune tot. :lol:
xorah
***
***
Mesaje: 60
Membru din: 05 Iun 2006, 18:20
Contact:

Mesaj de xorah »

cartelcoserv scrie:e o propunere proasta,ma scuzati ca sunt atat de transant.am sa va dau si cateva exemple de ce este asa:
-intru pe dial-up(indiferent de provider).aceasta inseamna id variabil.inregistrez 100 id-uri,fara ca cei de la okazii sa aiba cum sa isi dea seama de asta.
-am la dispozitie la munca o clasa de ip-uri (cei care sunt initiati in internet cat de cat stiu ca aceasta nu inseamna mare lucru).inregistrez 5 id-uri de pe 5 ip-uri diferite,fara nici un fel de problema.
-la munca,am un calculator la care lucreaza trei insi,in schimburi.toti isi fac id-uri pe okazii.conform criteriului dumneavoastra,se sterg doua id-uri fara nici un fel de justificare
-la un internet cafe,vin 100 de persoane (de-a lungul timpului),sa isi faca id pe okazii.99 dintre ele sunt sterse nejustificat
-banuiesc ca nu stiati,dar exista un programel care permite ascunderea ip-ului.daca nu credeti,ceretii lui aldor sa imi verifice ip-ul meu actual.va avea o mare surpriza
:)
-and last,but not least,daca vreau cu orice pret sa inregistrez un id cu care apoi sa fac un bine cuiva,ma pot duce la orice internet vreau sau pot sa intru pe dial up,imi fac treaba si nu exista vinovat dovedit. Aveti dreptate de acum am inceput sa folosesc si eu programelul.NU ca sa fac dubla identitate pe okazii. dar scap de spyware,malware,hackeri etc.
:)
Avatar utilizator
albert
****
****
Mesaje: 102
Membru din: 31 Iul 2005, 19:30
Localitate: piatra neamt
Contact:

Mesaj de albert »

chestia cu dubla identitate tine de bunul simt al fiecaruia (pana la urma). ideea cu i.p.-urile nu este buna: asta ar insemna sa ma loghez doar de la un singur calculator (cred ca multi folosesc cel putin doua- de la birou si de acasa).
stefan
**
**
Mesaje: 32
Membru din: 12 Dec 2009, 20:19
Localitate: Carei

Mesaj de stefan »

Pot sa confirm si eu existenta dmnului fchivu. Am incheiat destul de multe tranzactii cu dansul, am discutat la telefon. Foarte amabil si foarte serios.
:)) o zi placuta tuturor colectionarilor. Toata stima.
moderator1

Mesaj de moderator1 »

Ultimul mesaj din acest topic este din 2007. Nu cred ca mai este de actualitate discutia. Daca sunteti nou pe forum ar trebui sa verificati putin inainte sa scrieti.
Scrie răspuns