Atentie!! la cumparaturul din Constanta ''flodan2007''

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

flodanmar
***
***
Mesaje: 54
Membru din: 11 Apr 2010, 00:45
Localitate: Constanta

Mesaj de flodanmar »

Bofana scrie:Domnule Mateiciuc,

Nu trebuie sa va agitati pentru o discutie suburbana cu un cumparator nemultumit. Fiecare trebuie inteles, si in definitiv am fost de ambele parti ale baricadei. Ideea de baza a spetei ar fi fost ca in loc sa va considere un dusman si sa va atace, trebuia sa va considere un colaborator, si sa mearga mai departe sa va ceara sprijinul in rezolvarea problemei. era foarte simplu sa va notifice, si dvs, in calitate de expeditor, formulati o reclamatie, mergeati pe firul spetei... pana se rezolva.

De exemplu, nu cred ca acestui cumparator (care poate fi de buna credinta pana la urma) i-a trecut prin minte faptul ca plicul putea fi deschis de un functionar de posta din orasul lui (care cunoaste faptul ca el primeste multe plicuri - datorita celor peste 300 de calificative pozitive, cred ca omul primeste multe plicuri) tentat de ideea ca a primit cu plic din strainatate, care putea fi incarcat cu cine stie ce valori.... La felde bine, plicul putea fi deschis si de un functionar de posta din orasul dvs, sau dintr-un punct de tranzit (sortare si triere posta) - doar o investigatie initiata numai de expeditor putea elucida cat de cat problema.

In fine, ideea de baza este ca a gresit modul de comunicare, si acum dvs aveti 99% sanse sa castigati disputa PP, si el sa ramana cu pierderea (38 USD de trecut la contul de consultanta in afaceri si comert).

Sper ca v-am fost de folos cu informatia, si daca mai aveti probleme, nu ezitati sa imi remitei un mesaj privat si discutam cu mare placere.

O seara placuta dvs si tuturor.

B.
Buna ziua. Ca sa va dati cu parerea ce e gresit si ce nu, trebuie sa fiti in cunostinta de cauza. Iar dvs. nu sunteti... O sa va explic:
- nu, plicul NU a fost deschis de vreun functionar curios decat daca acesta este artist in desfacerea plicurilor astfel incat sa NU se cunosca nici o atingere! Plicul a fost verificat atent pe toate partile si ulterior deschis de mine personal in 5 min de la primire (normal ca eram curios ce am primit), utilizand un cutter special de deschis plicuri - nu am alterat partile lipite original!
- in interior era un carton SIGILAT DE ASEMENEA cu banda scotch pe trei laturi, INTR-UN SINGUR STRAT, NEATINS, capsat cu 2 capse pe ce-a de a patra latura. Capsele erau foarte bine stranse, fiind neatinse. Accentuez - nu erau urme de violare a scotchului si nici a capselor (nu existau gauri suplimentare care sa conduca la ideea ca a fost recapsat).
- in interiorul cartonului NU ERA NIMIC! ERA GOL!
-avand in vedere acestea, posibilitatea de a extrage produsele din interior lasand ambalajul neatins am considerat ca era ZERO, excluzand in felul asta vina curierului.
- in acest caz, AM ANUNTAT IMEDIAT PRINTR-UN EMAIL VANZATORUL si am deschis incidentul pe paypal.
Dupa cum spuneam in celelalte postari, imediat ce m-a contactat telefonic a tras concluzia ca vreau sa-l pacalesc cu 38 de dolari amarati si a inceput sa injure!
Ca fapt divers va spun ca am cumparat monede de 1000 euro de la vanzatorul "cezar nan" si "ticuzz" - imi cer scuze ca le-am folosit userul aici, dar stiu ca sunt vanzatori cu notorietate si pot confirma.
In concluzie, acest mateiciuc Alin este cel care a gresit, nu eu! Daca este corect si cinstit, lasa procedura de pe paypal sa se deruleze pana la final FARA SA ARUNCE CU NOROI SI SA DENIGREZE FARA JUSTIFICARE FOLOSINDU-MI NUMELE IN SPATIU PUBLIC.
Acum ca aveti si cealalta opinie, poate va reconsiderati parerile!
Multumesc.
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Avand in vedere ca ambii user au un feedback exemplar pe ebay, imi vine greu sa cred ca unul dintre ei s-a hotarat sa treaca la "The dark side" dintr-odata.
Banuiesc ca greutatea unui lot de bancnote nu e chiar neglijabila, deci cea mai buna metoda ar fi de comparat greutatile la depunere si la sosire.
Daca plicul era mai usor la sosire - cineva le-a sustras
Daca avea aceeasi greutate - depinde de acea greutate:
- plicul era prea usor, atunci greseala e a lui map_coins
- greutatea era ok (am inteles ca flodan sustine ca plicul era gol, deci nu au fost trimise cartoane in loc) - atunci flodan e in culpa.

Stiu ca mesajul de mai sus sugereaza ca am citit prea multe romane politiste :), dar chiar asa e :))!
Avatar utilizator
Bofana
*****
*****
Mesaje: 424
Membru din: 05 Mar 2009, 01:00

Mesaj de Bofana »

Domnule Flodan,

Daca cititi cu atentie ce am scris eu, va veti da seama despre opiniile mele. Acestea au fost bazate pe faptele descrise de vanzator. Nu am jignit nici una dintre parti, si de asemenea am acordat prezumtia de nevinovatie ambelor parti.

De asemenea, faptul ca o persoana deschide un topic pe un forum este destinat in special ca toti ceilalti sa isi "dea cu parerea".

Acum, dat fiind faptul ca ambele parti au aparut in discutie, nu ramane decat sa discutati direct problema. Mult succes ambelor parti.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

flodanmar scrie: - in interior era un carton SIGILAT DE ASEMENEA cu banda scotch pe trei laturi, INTR-UN SINGUR STRAT, NEATINS, capsat cu 2 capse pe ce-a de a patra latura. Capsele erau foarte bine stranse, fiind neatinse. Accentuez - nu erau urme de violare a scotchului si nici a capselor (nu existau gauri suplimentare care sa conduca la ideea ca a fost recapsat).
- in interiorul cartonului NU ERA NIMIC! ERA GOL!
-avand in vedere acestea, posibilitatea de a extrage produsele din interior ........
Buna zuiua tuturor,
Domnule Dan de la inceput m-ati acuzat pe mine. Nu stiu cum sa fac sa va demonstrez ca nu am nici o vina. Singura dovada care o am este chitanta cu gramajul plicului. Va rog incetati sa aruncati cu glod la adresa mea
Nu va-am facut niciun fel de amenintari fiti macar aici realist.
Ma bucur foarte mult de descrierea care ati facut-o.
Intradevar bancnotele sigilate de mine erau puse intr-un carton taiat dintr-un plic american USPS culoare alb cu albastru. Cartonul era taiat din coltul plicului...deci avea duar doua laturi deschise. Va rog trimiteti-mi gramajul plicului!! Eu am chitanta care rezulta gramajul scrisori trimise, asa putem confrunta problema. Multumesc pentru feedback.
[/quote]
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Avatar utilizator
Mateiciuc
******
******
Mesaje: 522
Membru din: 04 Noi 2009, 17:16

Mesaj de Mateiciuc »

Totusi nu inteleg dle Dan! plicul era gol sau erau cartoane? ca vad ca nici dvs nu sunteti precis. Vazand ca mi-ati vorbit urat (m-ati mai facut si gainar) eu va sfatuiesc sa va reglati ''CEASUL''.
Ca de la ceasuri si pana la numismatica este strada lunga. Inchei acest topic si-mi cer scuze tuturor colegilor pentru aceste discutii neplacute.
Cu stima Alin
(cred ca s-a inteles ca nu este cu cine rezolva problema)
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
moderator1

Mesaj de moderator1 »

Topicul se inchide.
Încuiat