AVETI GRIJA LA COLETE TRIMISE PRIN CURIER CU RAMBURS

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

AVETI GRIJA LA COLETE TRIMISE PRIN CURIER CU RAMBURS

Mesaj de cosmin_sm »

Am vandut un obiect pe okazii la suma de 2000 ron,m-a contactat cumparatorul si mi-a spus sa-l trimit prin curier cu ramburs ca plateste el taxele postale,dar sa-i dau o copie dupa buletin si dupa chitanta primita de la curier ca sa vada de la cine cumpara si sa coincida numele din buletin cu adresa expeditorului....M-am gandit ca nu este ceva curat la mijloc si i-am trimis copie dupa buletin si factura,dar o parte din buletin am acoperit-o ca sa nu se vada toate datele ca nu cumva sa faca ceva cu ele. Dupa aceea EL a trimis un mail firmei de curierat in numele meu,cu copie dupa acte si a spus ca renunta la ramburs,adica curierul sa-i duca lui coletul dar sa nu mai plateasca ramburs.Cei de la firma m-au sunat prima data cum ca NU SE VAD TOATE DATELE DIN BULETIN,doar ca apoi sa ma intrebe daca am renuntat la ramburs,prin mail.Cand le-am spus ca nu am renuntat la ramburs si ca nu am trimis nici un mail si-au dat si ei seama ca este vorba de o excrocherie si i-au facut flagrant persoanei respective si l-au prins. Din cate am aflat sta in Bucuresti sectorul 2 numele daca nu ma insel este PERCILE ROBERT.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Pericle cumva? Ca Percile suna ciudat..Oricum slaba idee de escrocherie. Ar fi fost prins in cele din urma pe baza datelor folosite chiar de el. Ma surprinde ca o firma de curierat ar putea actiona in baza unei poze de buletin trimisa pe mail. Normal ar trebui sa ia direct legatura cu cel care trimite (telefon). Si asta fara sa-si puna problema sa actioneze in urma unui mail.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

Mesaj de cosmin_sm »

Posibil PERICLE, pentru ca am inteles ca nici numele lui real nu era exact cel pe care mi-l daduse mie, ci avea o litera scrisa "gresit".
Si normal ca firma nu trebuia sa ia in considerare un mail,care poate fi trimis de oricine.
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

2000 lei mi se pare o suma prea mare pentru ca tranzactia sa se desfasoare prin posta sau firma de curierat. Cred ca potrivita ar fii intalnirea cu cumparatorul...
cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

Mesaj de cosmin_sm »

Satu Mare-Bucuresti cam mare distanta.
Alnaibii
*****
*****
Mesaje: 399
Membru din: 03 Aug 2009, 15:53
Localitate: Bucurestii din Deal
Contact:

Mesaj de Alnaibii »

Varianta cu plata in avans ar fi fost poate mai indicata?
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

Tin sa va anunt ca de cativa ani mailul conteaza ca si declaratie scrisa ( cum e in toate statele civilizate ) . Asa ca firma doar s-a asigurat ca e totul in ordine, altfel buna ei credinta nu ar fi putut fi contestata - nu poti verifica la nivel mondial ce mail cui apartine.

Interesanta miscarea, insa nu cred ca va tine in Romania.

@Klark : E enorm de mers Bucuresti - Satumare numai pentru o afacere de 2000 de ron , iar din punct de vedere comercial e neprofitabil ( cam 20-40% din suma ar fi fost transportul si cazarea ).

Romania are legi care sa-ti permita sa faci tranzactii online, prin transfer bancar, pe baza de accept electronic ( email ) sau curierat, insa cine sa le aplice... ???
Pecunia non olet.
cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

Mesaj de cosmin_sm »

Da,trebuia sa-i cer macar un avans de 100-200 ron si atunci precis ca nu imi trimitea. Dar macar sa nu mai pateasca si altii la fel ca mine.
cosmin_sm
****
****
Mesaje: 109
Membru din: 15 Aug 2007, 01:00
Localitate: satu mare

Mesaj de cosmin_sm »

Cei de la firma din SM mi-au zis ca nu se poate renunta la ramburs doar daca ma duc personal la ei la sediu cu buletinul.
Avatar utilizator
KLARK
*****
*****
Mesaje: 342
Membru din: 22 Oct 2009, 02:51

Mesaj de KLARK »

Eu ma gandeam ca intalnirea la un targ sau la un eveniment ar fii fost in regula... :roll:

Si Romania nu e chiar printre statele civilizate... :cry: Mai trebuie sa curga multa apa pe Dambovita! :lol:
Avatar utilizator
amonra
******
******
Mesaje: 673
Membru din: 09 Ian 2007, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de amonra »

@klark
Romania este un stat civilizat din foarte multe puncte de vedere.
Cand romanii vor aplica legile cum trebuie, atunci Romania va fi o putere in regiune.
Totul exista si e la indemana, totul e sa se doreasca.

Nu propovaduiesc lipsa de prevedere si inocenta in afaceri, insa trebuie stiut ca lucrurile nu sunt chiar asa de rele. Desi sunt legi, e bine sa nu-i dai "posibilitatea" partenerului sa te "greseasca".
Pecunia non olet.
Scrie răspuns