probleme uniksioriginal-okazii/ id larisasimarius-messenger

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Tudor C

probleme uniksioriginal-okazii/ id larisasimarius-messenger

Mesaj de Tudor C »

Asa cum o spune si denumirea topicului, am avut probleme cu userul uniksioriginal de pe okazii. Acum insa acest personaj nu mai apare pe site, cel putin nu cu acest nick (dar mai mult ca sigur cu un altul, ca doar e la moda). In urma cu aproximativ 6-7 saptamani i-am depus o suma de bani in cont la ING pentru o moneda romaneasca. Moneda bineinteles ca n-am primit-o. Expeditorul a motivat ca s-a ratacit...culmea...chiar la oficiul postal de unde a fost expediata (observ ca din nou este o moda sa se rataceasca coletele chiar in oficiul de unde sunt trimise). Apoi a zis ca iar a trimis-o, dar nici dupa vreo 3 saptamani n-a mai ajuns. Dupa cateva discutii purtate pe messenger si "amenintari" cum ca voi depune o plangere impotriva lui, a acceptat sa-mi inapoieze banii, urmand sa-i dau un nr. de cont. Dar ce, credeti ca i-am primit?! :lol: Am primit promisiuni. Astazi am gasit nr. lui de telefon si in urma unei discutii purtate a promis ca maine se va rezolva. A motivat ca este plecat mai mereu prin tara si nu are timp sa acceseze calculatorul. Intrebarea mea (adresata mai ales celor care au cunostinte juridice) ar fi daca doar pe baza unor discutii purtate pe messenger si a hartiei care dovedeste ca i-am depus suma de bani in cont as putea face o plangere impotriva acestui individ?
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Fara un nume sau alte detalii nu stim de cine trebuie sa ne ferim.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Tudor C

Mesaj de Tudor C »

Tocmai pentru asta am dat si id-ul de messmger...nu stiu decat ca se numeste Marius si ar trebui sa fie din Piatra Neamt. Insa dupa ce am vorbit astazi cu el la telefon, dupa accent, parea sa fie din alta zona...Ardeal sau in orice caz, din vestul tarii. Numele titularului de cont este insa Greta Domnica.
Oricum, greseala a fost a mea...sa platesc in avans unei persoane fara niciun calificativ, chiar daca nu este vorba de o suma mare de bani. Dar astazi am auzit o stire... o persoana a cumparat un telefon de pe un site de licitatii romanesc (probabil okazii) si cand a deschis coletul a gasit doi cartofi impachetati. Politia a reusit insa sa gaseasca infractorul, caruia i-a fost intocmit dosar penal pentru inselaciune. Inspirat din asta, m-am decis si eu sa cer ajutorul pentru a putea vedea ce as putea face pentru a-mi recupera paguba.
Elinorri
***
***
Mesaje: 98
Membru din: 17 Mai 2008, 17:03

Mesaj de Elinorri »

Edit.
Ultima oară modificat 12 Oct 2010, 12:49 de către Elinorri, modificat de 2 ori în total.
Tudor C

Mesaj de Tudor C »

Multumesc foarte mult pentru informatii. Imi amintesc ca potrivit Codului Civil pieirea bunului dupa momentul incheierii contractului este suportata de cumparator. Totusi eu cred ca este vorba despre o inselaciune, altfel poate n-ar mai fi acceptat sa-mi inapoieze banii (chiar daca deocamdata doar la nivel de declaratie) daca ar fi expediat cu adevarat coletul. Multumesc din nou pentru ajutor.
Elinorri
***
***
Mesaje: 98
Membru din: 17 Mai 2008, 17:03

Mesaj de Elinorri »

Edit.
Ultima oară modificat 12 Oct 2010, 12:50 de către Elinorri, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Din cate stiu se poate cere strornare daca s-a gresit contul creditor. De asemenea daca s-a gresit suma. Oricum banca de la care s-a facut operatiunea stie cel mai bine regulile.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Scrie răspuns