vanzare pe okazii

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

banivechi scrie:Sa zicem ca prietena unui numismat stie ca acestuia ii lipseste din colectie respectiva bancnota. Se apropie ziua respectivului, si ea (necunoscatoare in domeniu) se gindeste sa-i faca o surpriza. N-are nici cea mai vaga idee nici cit valoreaza bancnota, nici cit o devalorizeaza o ruptura, sau cum arata o lipitura. Asa ca liciteaza si ia bancnota, dar apoi in loc de multumiri are parte de o fata botoasa, asa ca intelege ca a facut o afacere proasta nu numai din punct de vedere financiar si decide sa ceara (macar) banii inapoi.
Un scenariu, nu-i asa? Insa intr-una din putinele dati cind mi-a cerut cineva banii inapoi a fost un caz de genul asta.
Continuand scenariul :) ne putem intreba de unde veneau nervii si atitudinea foarte belicoasa fata de vanzator. Probabil nemultumit de cadou, prietenul a refuzat sa mai sarbatoareasca impreuna cu ea. :D
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Si l-a reclamat pe Sebii la okazii ca i-a stricat relatia...
fireatmyself

Mesaj de fireatmyself »

vlahul scrie:Si l-a reclamat pe Sebii la okazii ca i-a stricat relatia...
Sau poate noptile din saptamana respectiva... :lol:
Totusi, nu-i de ras. Eu am patit-o. E adevarat ca pe vremea aceea nu aveam banii la comun, dar tot mi-a parut rau...
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

fireatmyself scrie: E adevarat ca pe vremea aceea nu aveam banii la comun.
Aoleu! Si vroiai sa arunci banii pe ursuleti! Adica o pizza mai putin simbata viitoare, sau mai asteptam putin pina luam tricoul cu noul album Metallica? Fii serios!
Avatar utilizator
newbasic
*****
*****
Mesaje: 259
Membru din: 26 Oct 2006, 12:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de newbasic »

BogdanC scrie: Nu uitati ca potentialul cumparator vede doar o imagine a obiectului, fara a-l putea examina.

Increderea se castiga si prin garantii de acest fel, care chiar functioneaza intre persoane oneste. Dupa cum scria cineva, cinstea nu este o calitate, este o alegere. :roll:
Si respectul reciproc cum se castiga ?!
Chestia cu imaginea obiectului fara al examina nu este chiar asa ..... daca sunt nelemuriri se pot clarifica pe forumul licitatiei . Sunt de acord cu returnarea atunci cand se pune in discutie autenticitatea , dar nu lucruri de genul bancnota a fost rupta .... cand se vede clar din imagine ca a fost , iar daca nu te pricepi poti intreba ce este cu acea pata ...
Si eu am cumparat lucruri de care nu am fost multumit atunci cand le-am primit iar asta s-a intamplat pentru ca nu am acordat suficienta atentie pozei postata, vanzatorul neavand nici o vina.
Ultima oară modificat 30 Oct 2008, 23:38 de către newbasic, modificat 1 dată în total.
fireatmyself

Mesaj de fireatmyself »

banivechi scrie:
fireatmyself scrie: E adevarat ca pe vremea aceea nu aveam banii la comun.
Aoleu! Si vroiai sa arunci banii pe ursuleti! Adica o pizza mai putin simbata viitoare, sau mai asteptam putin pina luam tricoul cu noul album Metallica? Fii serios!
Mi-a placut gluma cu tricoul. Am deja toata colectia asa ca nu mai trebuie sa-mi iau altul 8)
Nici pe ursuleti nu arunc banii, tot ea mi-a luat unul, acum cateva luni.
Era vorba ca dause aproape 6 milioane pe niste monezi de argint ce faceau sub un milion. De banii aceea, da, mai bine "manca o pizza".
Avatar utilizator
sebii
*****
*****
Mesaje: 316
Membru din: 08 Mai 2005, 01:12
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de sebii »

si nevasta-mea mi-a luat cadou de la un magazin o moneda falsa la pret de autentica...si de asta nu m-am dus la magazin sa le cer banii inapoi...nu erau multi dar nici putini
fireatmyself

Mesaj de fireatmyself »

acum depinde de fiecare, daca cere sau nu bani. mie mi-a parut rau de situatie, nu de bani, dar alunecam in alte discutii.
eu nu as primii banii inapoi, deoarece in momentul in care ai dat "confirm" ti-ai asumat raspunderea.
Prin aceasta te angajezi sa achizitionezi articolul afisat in conditiile impuse de vanzator.

Inainte de a cumpara
Fii sigur ca ai studiat cu atentie descrierea articolului, modalitatile de plata si livrare, pretul si pozele.
• Daca ai gresit sau vrei sa revezi descrierea articolului apasa butonul "anuleaza".
Dupa ce ai apasat butonul "Confirma" ai obligatia de a cumpara articolul.
• Dupa ce ai cumparat articolul vei primi pe e-mail-ul personal cat si in mesageria interna Okazii.ro coordonatele de contact ale vanzatorului, de asemenea vanzatorul va primi coordonatele tale de contact.
• Foloseste aceste informatii pentru finalizarea cu succes a tranzactiei.

Mie mi se pare destul de clar ce scrie aici. Ah, ca lasati dumneavoastra o portita, asta e alta treaba. Dar cand trimite un asemenea raspuns, atunci nu mai e de discutat. "Pa si pussy", vorba unui vechi prieten.
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

sebii scrie:si nevasta-mea mi-a luat cadou de la un magazin o moneda
Unde gasiti bre asa fete? A mea vine cu placere la Munchen sau la Berlin (acum de-abia asteapta Numismata Viena), dar a intrat o singura data la tirg. In rest bintuie prin Hard Rock cafe-uri, Donkin Donuts, Starbucks, KaDeWe, Kaufhof, Media Markt. Si Douglas, scuze, era sa uit parfumurile...
Avatar utilizator
sebii
*****
*****
Mesaje: 316
Membru din: 08 Mai 2005, 01:12
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de sebii »

banivechi scrie:
sebii scrie:si nevasta-mea mi-a luat cadou de la un magazin o moneda
Unde gasiti bre asa fete? A mea vine cu placere la Munchen sau la Berlin (acum de-abia asteapta Numismata Viena), dar a intrat o singura data la tirg. In rest bintuie prin Hard Rock cafe-uri, Donkin Donuts, Starbucks, KaDeWe, Kaufhof, Media Markt. Si Douglas, scuze, era sa uit parfumurile...
stai linistit ca de obicei la targuri gaseste si o pereche de cercei sau o bratara...la ultimul targ la Sutu nu am laut nimic dar ea a gasit un inel...ca sa nu zic ca am plecat cu mana goala de la targ :D
Avatar utilizator
newbasic
*****
*****
Mesaje: 259
Membru din: 26 Oct 2006, 12:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de newbasic »

fireatmyself scrie:deoarece in momentul in care ai dat "confirm" ti-ai asumat raspunderea.
CORECT !!!
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

banivechi, cazul relatat de tine este foarte indepartat fata de cazul lui sebii. Nici premizele nu sunt aceleasi si nici finalul. Sa te simti inselat ca n-ai cerut relatii si nici n-ai examinat bine obiectul inainte, ba mai mult, desi poate l-ai examinat, l-ai cumparat si dupa ce l-ai primit te-ai razgandit....nu e acelasi lucru. Apoi, daca nu te pricepi dar ai vrea totusi, ceri un sfat nu te arunci cu capul inainte. Aici e lipsa de responsabilitate, si fara reactie, aceasta este incurajata, si nimeni nu mai este sigur de o tranzactie. Legat de neveste, de la prima tentativa i-am explicat ca nu are rost sa-mi cumpere nimic legat de asta pentru ca se poate pacali usor. A inteles si s-a limitat la cartile de istorie antica, unde se descurca foarte bine :D
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Mesaj de picard »

Se vede ca nu va cunosteati inca bine. :D
La mine toata lumea care ma cunoste stie cum sta treaba cu falsuri, valori ale monedelor/bancnoteleor, scaderi de pret datorita calitatii. Sau mai bine zis persoanele respective au invatat ca nu se pricep si nu cumpara. Cand mi-au luat niste bancnote erau cu telefonul la ureche dandu-mi detalii.
(In plus intr-un cod albunelor maniere aparut la Humanitas in anii '90 era specificat ca nu se cumpara codou colectionarilor piese de colectie pentru a se evita semenea situatii. :D )
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Mda...am carente mari. Mi-am luat nevasta fara s-o cunosc bine si nici eu nici ea n-am citit codul bunelor maniere de la Humanitas. Deh...asa-s unii....
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Mesaj de picard »

Cred ca interpretati gresit ce am scris eu.

Am vrut sa spun fie ca relatia era inca la inceput fie ca nu ati vorbit suficient pe tema colectiei.

Chestia cu codul bunelor maniere am amintit-o ca sa arat ca situatiile descrise anterior exista si chiar in numar mare incat sa fie trecute intr-un standard.

Imi pare rau daca ce am scris eu a deranjat pe cineva.
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
Scrie răspuns