vanzare pe okazii

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
sebii
*****
*****
Mesaje: 316
Membru din: 08 Mai 2005, 01:12
Localitate: Constanta
Contact:

vanzare pe okazii

Mesaj de sebii »

aseara am primit de la un cumparator de pe okazii un mesaj ca vrea sa imi returneze o bancnota pe motiv ca ea nu a vazut in poza ca bancnota e rupta desi acest lucru se poate observa zic eu destul de clar din imagine, va rog sa vedeti pe link
http://www.okazii.ro/catalog/8632239/LEI-1908.html

azi in schimb imi trimite urmatorul mesaj
Stimate Domn,
iata punctul de vedere oficial al celor de la okazii:
pana a da curs celor propuse de dansii,
va transmit ultima propunere de remediere in mod amiabil.
Astept raspuns!..

--- On Wed, 10/29/08, Okazii.ro Suport <suport@okazii.ro> wrote:

From: Okazii.ro Suport <suport@okazii.ro>
Subject: RE: 20 LEI 1908
To: xxxxxxx
Date: Wednesday, October 29, 2008, 9:52 AM





Buna ziua,



Ne pare rau pentru cele intamplate.

Deoarece OKazii.ro nu are atributii legale in vederea investigarii tranzactiilor offline va recomandam sa luati legatura cu politia in vederea solutionarii situatiei create.

In cazul in care va veti adresa organelor abilitate, la solicitarea lor, le vom sta la dispozitie cu toate datele legate de userul respectiv.

Va multumim anticipat pentru intelegere.







Asistenta Clienti

Email suport@okazii.ro

http://www.okazii.ro/


Ce ati face d-voastra in situatia asta? Eu pana sa imi trimita acest mesaj chiar ma gandeam ca e incepatoare si sa ii trimit banii inapoi dar in situatia asta nu o sa mai fac acest lucru sub nici o forma. Ati colaborat cu aceasta persoana?
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

In general se practica returnarea obiectului cumparat minus taxele postale. Face parte dintr-un comert civilizat. In locul Dv. as primi bancnota inapoi si as returna banii. Mai putin, normal, taxele postale.
Avatar utilizator
sebii
*****
*****
Mesaje: 316
Membru din: 08 Mai 2005, 01:12
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de sebii »

banivechi scrie:In general se practica returnarea obiectului cumparat minus taxele postale. Face parte dintr-un comert civilizat. In locul Dv. as primi bancnota inapoi si as returna banii. Mai putin, normal, taxele postale.
in mod normal asta as fi facut si eu...si am sugerat intotdeauna in cazul in care cumparatorul nu era cu totul satisfacut de ceea ce a cumparat, dar de fiecare data am discutat civilizat nu pe un ton amenintator.
fireatmyself

Mesaj de fireatmyself »

Eu as astepta intai sa-mi ceara scuzele de rigoare pentru felul in care s-a ambalat. Din cate am inteles nu au trecut nici 24 de ore de la intalnire si v-a si reclamat. Probabil o discutie telefonica al lamuri totul (zic eu).
sigmaringen1
****
****
Mesaje: 104
Membru din: 04 Apr 2006, 23:12
Localitate: iasi
Contact:

Mesaj de sigmaringen1 »

eu zic sa discutati telefonic si sa ii inapoiati banii inapoi, cred ca politia are lucruri mai importante de facut. numai bine
cristoph

Mesaj de cristoph »

Pacat ca ati avut ghinionul sa dati peste atsfel de indivizi.

Aveti grija in cazul care veti acepta sa dati banii inapoi sa nu cumva sa primiti un plic gol, daca aceptati ramburs sau bancnota in conditii mult mai proastea decat ati trimis-o.

Cu acest gen de persoane se poate intampla orice. :!:
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Eu nu as reveni. Se vede clar starea in poza in plus ati mentionat "stare dupa scan". Nu vad de ce Politia i-ar da dreptate.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Mihai
******
******
Mesaje: 646
Membru din: 10 Ian 2005, 09:30
Localitate: Galati

Mesaj de Mihai »

In situatii de acest gen, in 99,9% din cazuri, se returneaza banii mai putin taxele de expediere.
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

Daca nu vreti sa va hazardati sa evaluati starea, incercati sa precizati clar defectele (macar cele majore) ale pieselor oferite spre vanzare, altfel eventualii cumparatori se pot lega de orice defect neprecizat. "Stare dupa scan" poate sa nu insemne mare lucru pentru cineva care nu se pricepe prea bine, dupa cum poate oferi o portita si cuiva care pur si simplu s-a razgandit. Desi o imagine face cat 1000 de cuvinte, vedem in imagini doar ceea ce putem sau ceea ce vrem sa vedem. :roll:
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Mesaj de picard »

Politia nu are ce face, pentru ca nu e are de ce sa faca ceva.

Raspunsul de la okazii cred ca e unul generic dat cu copy/paste.
Nu prea au bun simt cei de la okazii.
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
Avatar utilizator
newbasic
*****
*****
Mesaje: 259
Membru din: 26 Oct 2006, 12:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de newbasic »

monedele si bancnotele nu sunt televizoare sau alte obiecte casnice la care se ofera garantie, in momentul in care vezi o imagine sub care se precizeaza ceva de genul " piesa din imagine" sau " conform scanului "
cel care cumpara trebuie sa priveasca bine si sa evalueza obectul respectiv. de ce numai vanzatorul trebuie sa fie responsabil ?! ai vazut piesa , ai licitat si ai castigat ..... atunci trebuie sa platesti. daca este ceva de obiectat , asta se face inainte de expedierea coletului.
am avut si eu o astfel de problema, am vandut un lot de 30 monezi antice necuratate pentru fabuloasa suma de 36 lei iar dupa ce omul le-a curatat mi-a cerut sa-i returnez banii pe motiv ca pe unele nonede nu prea se mai vede nimic ........
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Io'n locu' aluia ceream si marafetzii datzi pe kimikalele de curatat (axion sau pasta de dintzi Cristal - face dintzii ca de kl)
Avatar utilizator
BogdanC
moderator
moderator
Mesaje: 448
Membru din: 10 Ian 2005, 11:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de BogdanC »

@newbasic: nu amestecati exemplele, lotului de romane necuratate deja i-a fost alterata starea prin curatare, deci nu ar fi trebuit acceptat inapoi (presupunand ca nu ati promis aur si argint in lot :D ). O garantie de tipul satisfacut sau rambursat (DAR "produsul"se returneaza in starea in care a fost primit) este onest sa se practice, in speranta ca nu se va abuza de ea. Si daca "marfa" e buna, nici nu va fi returnata decat intr-un numar foarte mic de cazuri. Nu uitati ca potentialul cumparator vede doar o imagine a obiectului, fara a-l putea examina.

Increderea se castiga si prin garantii de acest fel, care chiar functioneaza intre persoane oneste. Dupa cum scria cineva, cinstea nu este o calitate, este o alegere. :roll:

P.S. Nu comentez daca este corecta sau nu cererea de rambursare a respectivului. Ci doar ca vanzatorul trebuie sa fie pregatit si pentru astfel de cazuri, si sa treaca peste ele cu cat mai putina bataie de cap, incercand sa le preintampine din start.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
Avatar utilizator
sebii
*****
*****
Mesaje: 316
Membru din: 08 Mai 2005, 01:12
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de sebii »

am returnat de doua ori banii la unele licitatii si de fiecare data nu au fost probleme numai ca persoanele in cauza au vorbit politicos si nu au trecut la amenintari. sincer ar fi returnat banii fara probleme daca si persoana in cauza ar fi facut la fel. eu zic ca o persoana cu cat de putina exeperienta stie ca acea"pata" apare atunci cand este o banda adeziva mai veche...dar nu mai insist. va multumesc la toti pentru raspunsuri si o sa anunt cum s-a terminat aceasta "intamplare".
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Sa zicem ca prietena unui numismat stie ca acestuia ii lipseste din colectie respectiva bancnota. Se apropie ziua respectivului, si ea (necunoscatoare in domeniu) se gindeste sa-i faca o surpriza. N-are nici cea mai vaga idee nici cit valoreaza bancnota, nici cit o devalorizeaza o ruptura, sau cum arata o lipitura. Asa ca liciteaza si ia bancnota, dar apoi in loc de multumiri are parte de o fata botoasa, asa ca intelege ca a facut o afacere proasta nu numai din punct de vedere financiar si decide sa ceara (macar) banii inapoi.
Un scenariu, nu-i asa? Insa intr-una din putinele dati cind mi-a cerut cineva banii inapoi a fost un caz de genul asta.
Scrie răspuns