vanzare pe okazii

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

N-am nicio problema. Glumeam de altfel. Ambele presupuneri sunt gresite. Nu pot sa-mi fac partenerul de viata cunoscator in numismatica iar cunoasterea unui om nu presupune sa stii tot ce stie el. E o chestie mai rafinata decat atata. Oricum daca era vorba despre o chestie comuna la care ne-am fi priceput la fel de bine, n-ar fi fost probleme. Dar vorba lui banivechi, e cam greu sa-ti alegi partenerul de viata pe baza de hobby, s-ar putea sa nimeresti prost la restul....
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
picard
******
******
Mesaje: 561
Membru din: 01 Dec 2007, 16:37
Localitate: BUCURESTI, Ploiesti

Mesaj de picard »

:D eu am avut nebunia sa-i pisez pe toti cu colectia asta;
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

O perioada nu foarte indepartata in timp, am terminat pe toata lumea cu colectia mea si cu interesul meu pentru numismatica. Acum incerc si reusesc sa ma abtin, desi de multe ori cu greu.

Am vazut multi colectionari care vorbesc foarte greu espre pasiunea lor, despre colectia lor si nu ii intelegeam deloc. In timp incep sa ii inteleg. Ajungi la un moment dat cand intelegi ca pe un nepasionat nu il poate interesa ce te intereseaza pe tine si ajungi sa il plictisesti povestindu-i. Cateodata chiar un colectionar de monede nu poate simti ce simte un colectionar de carti postale, sau un colectionar de monede antice nu il poate urmari pe un colectionar de monede medievale romanesti atunci cand vorbeste de detalii cu privire la colectia lui.

Cu cat ne specializam mai mult intr-o arie din ce in ce mai restransa vom avea mai putini interlocutori si vom ajunge sa discutam lucruri doar de generalitate, evitand sa intram in amanunte cu alti colectionari, cu exceptia celor specializati exact pe domeniul in care suntem specializati noi.

Bineinteles depinde si de firea omului. Chiar daca in ultima vreme nu prea mai vorbesc cu multi despre colectia mea, cateodata chiar imi face placere sa plictisesc pe cineva cu ceva ce ma pasioneaza fie pentru ca nu am cui spune, fie pentru ca am vazut ca il plictiseste si vreau sa chinui. :D
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Exact. Dupa un timp, daca obisnuiesti sa observi si interlocutorul, realizezi ca interesul lui nu este suficient incat sa te urmareasca. Si decat sa devii plictisitor mai bine taci. De-aia ne si adunam aici, ca sa avem cu cine discuta despre ceva ce ne pasioneaza. Asta este rostul forumurilor specializate, sa faca legatura intre oameni cu aceleasi preocupari. Si din discutiile legate de subiect, apare castigul domeniului de activitate, invatam si ne perfectionam si putem sa dam si altora macar lucrurile care le pot da siguranta si mandria de a avea o istorie altfel decat si-o imaginau. Ma uit afara si vad ca pana si oamenii simpli au idee despre lucruri legate de istoria lor si cunosc si cate putin din domenii care la noi nu au decat o audienta minima. Asta tine de profilul cultural, care la noi este mult diminuat. Eu sper sa putem si noi sa contribuim la o cunoastere a celor din jur, atat pe cat ne sta in putere. Poate sunt prea optimist, dar prefer asa decat sa ma inchid in mine cu pasiunile mele. Pana la urma tot ce faci trebuie sa ajute intr-un fel si pe altii. Scuze daca am fost in afara topicului.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

andi_codescu scrie: sau un colectionar de monede antice nu il poate urmari pe un colectionar de monede medievale romanesti atunci cand vorbeste de detalii cu privire la colectia lui.

:D
Andi ,sa inteleg ca te-am plictisit cand am vorbit despre colectia mea?Scuze,data viitoare sa ma opresti la timp! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

GLV scrie:
andi_codescu scrie: sau un colectionar de monede antice nu il poate urmari pe un colectionar de monede medievale romanesti atunci cand vorbeste de detalii cu privire la colectia lui.

:D
Andi ,sa inteleg ca te-am plictisit cand am vorbit despre colectia mea?Scuze,data viitoare sa ma opresti la timp! :lol: :lol: :lol:
:lol: La momentul la care tu imi povesteai de colectia ta nu mai eram colectionar de antice. Dar nu doar asta e motivul, sunt departe de a ma plictisi discutiile pe teme numismatice si cu atat mai putin cele referitoare la colectia ta. E drept ca in multe cazuri cunostintele mele in domeniu sunt cam rarefiate (desi mai citesc din cand in cand cate un articol, fiind un domeniu foarte frumos).

De fapt ceea ce scrisesem erau posibile explicatii ale faptului ca in timp putini colectionari mai vorbesc de colectia lor.

In conluzie sper sa iti pastrezi obiceiul; :) deci nu iti pune sperante in faptul ca te voi opri. Oricum pe viitor pericolul voi fi eu, pentru ca te voi tortura cu cartile postale de Valenii de Munte si voi fi de neoprit :lol: .
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

andi_codescu scrie:
GLV scrie:
andi_codescu scrie: . Oricum pe viitor pericolul voi fi eu, pentru ca te voi tortura cu cartile postale de Valenii de Munte si voi fi de neoprit :lol: .
Ahaaa!Deci vrei sa te razbuni! :lol:
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

GLV scrie:
andi_codescu scrie:
GLV scrie: Ahaaa!Deci vrei sa te razbuni! :lol:
Clar, razbunarea va fi crunta :D .
Scrie răspuns