cum se vinde acum pe okazii

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

cristoph

cum se vinde acum pe okazii

Mesaj de cristoph »

Am licitat din greaseala acum cateva zile pe:

http://www.okazii.ro/catalog/6239786/ob ... perbe.html

Cu doua zile inainte sa se termine mi-a zis domnisoara Anda de licitatie si am cautat si eu curios sa vad. Aveam setat 299 lei la licitatie. Am sters autolicitatorul asteptand o minune.

Azi a castigat userul: mihai_is.

La ora 18 cand verific mailul primesc acest mesaj :

buna seara d-le "cristoph",
id-ul meu e "luci_daco" .
licitatia "6 monede bizantine..." pe care am dat-o spre vanzare , la care ati licitat si dvs, a fost castigata de un domn M. C. dupa spusele dumnealui figurand cu id-ul "mihai_is"...
acum cateva minute am fost anuntat ca nu mai doreste sa achite contravaloarea celor 6 monede bizantine pe motiv ca a mai licitat si la alte articole ale mele pe care spera sa le castige si ca i se par mai prioritare
..de aceea m-am gandit la dvs daca a-ti mai fi interesat de ele pentru ca d-voastra ati fost ultimul licitator...vi le ofer la suma de 285 ron(taxele postale incluse)
astept raspunsul dvs
...imi cer scuze daca am licitat la dvs fara a avea gandul de a cumpara ci doar de a lua legatura
cu stima ,
ing. m. lucian



:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

Concluzia mea

Pentru domnul Lucian, ati crezut ca dati lovitura si luati 299 pe monede si ati luat teapa. Lacomia costa mult. Nesimtirea mare este ca aveti curaj sa ma contactati sa imi propuneti la 285 monedele, cand este clar ca ati licitat sa cresteti pretul la monede.
Ultima oară modificat 02 Aug 2008, 00:12 de către cristoph, modificat de 3 ori în total.
Avatar utilizator
banivechi
******
******
Mesaje: 2890
Membru din: 07 Feb 2005, 19:32
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de banivechi »

Daca va plac monedele, faceti-i vinzatorului o oferta pe care o considerati onesta. Poate ca 50 lei e mult pentru o scyphata, dar nu foarte mult! Anul viitor cind veti reciti postul Dv s-ar putea sa nu mai fiti de acord cu ce ati scris astazi.
cristoph

Mesaj de cristoph »

Am cumparat un lot de 6 monede de la un domn din Arges cu 120 lei. Imi ajung pentru colectie. Le-am cumparat mai mult din curiozitate. Deci cred ca 20-30 lei ar fi un pret corect pentru aceste monede.

Faza este ca domnul Lucian se cam tine de astfel de chestii. Cred ca pretul corect era de vreo 220 lei unde a licitat user-ul : lorca. De acolo este clar ca s-a incercat cresterea pretului artificial.

Eu sincer tot nu pot sa imi explic cum am reusit sa licitez pe acest lot. Mai ales ca este nevoie de inca un click pe a doua pagina a licitatiei.

Tin minte ca m-am uitat la monedele medievale rusesti si am decis sa nu licitez pentru ca despre acest user s-au discutat multe pe acest forum.

In rest nu are de ce sa imi para rau.
roantichitati
******
******
Mesaje: 585
Membru din: 31 Ian 2006, 23:54
Contact:

Mesaj de roantichitati »

Argumentatia este PENIBILA "acum cateva minute am fost anuntat ca nu mai doreste sa achite contravaloarea celor 6 monede bizantine pe motiv ca a mai licitat si la alte articole ale mele pe care spera sa le castige si ca i se par mai prioritare " . Incredibil !
andastratan
*****
*****
Mesaje: 246
Membru din: 28 Iul 2007, 17:29
Localitate: Bucuresti

?

Mesaj de andastratan »

Scuze, no problem, dar sunt Anda nu Andra :lol: :lol:
cristoph

Re: ?

Mesaj de cristoph »

andastratan scrie:Scuze, no problem, dar sunt Anda nu Andra :lol: :lol:
Te-am botezat, scuze, am modificat.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Monedele sunt intr-o stare care reflecta pretul, sunt frumoase si nu mi se pare mult suma ceruta, mult peste masura mi se pare practica...
cristoph

Mesaj de cristoph »

vlahul scrie:Monedele sunt intr-o stare care reflecta pretul, sunt frumoase si nu mi se pare mult suma ceruta, mult peste masura mi se pare practica...
Aveti dreptate din poza par frumoase, totusi se vede doar o fata, nu se vede reversul. Eu insa nu as plati asa mult pe ele.

La lotul pe care l-am castigat pe okazii in poza erau toate frumoase, din pacate cand le-am primit trei din ele aveau fata cealalta stearsa si se vedea foarte putin din desen.

http://www.okazii.ro/catalog/5867976/ob ... #div_photo

Am uitat sa intreb si de poza cu reversul. Oricum la pretul platit am fost multumit.

Oricum eu eram bucuros ca am scapat de licitatie.Sincer nu sunt genul de om care sa liciteze aiurea si sa se retraga de la licitatie sau sa refuze sa plateasca apoi.

Insa eu am ajuns la concluzia ca de la 220 lei a fost influentat rezultatul licitatie ca sa se castige cat mai bine pe respectivele monede.

Poate ma insel.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

cristoph scrie: Insa eu am ajuns la concluzia ca de la 220 lei a fost influentat rezultatul licitatie ca sa se castige cat mai bine pe respectivele monede.

Poate ma insel.
Aveti dreptate
andastratan
*****
*****
Mesaje: 246
Membru din: 28 Iul 2007, 17:29
Localitate: Bucuresti

berserkr

Mesaj de andastratan »

Cata dreptate a avut domnul Berserkr cand mi-a spus sa am grija cu piesele acestea ca unele se vad numai pe o fata si pe celalta nimic. :)
Avatar utilizator
valentinian
*****
*****
Mesaje: 499
Membru din: 14 Aug 2007, 23:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum se vinde acum pe okazii

Mesaj de valentinian »

cristoph scrie:Am licitat din greaseala acum cateva zile pe:

http://www.okazii.ro/catalog/6239786/ob ... perbe.html
Cu doua zile inainte sa se termine mi-a zis domnisoara Anda de licitatie si am cautat si eu curios sa vad. Aveam setat 299 lei la licitatie. Am sters autolicitatorul asteptand o minune.
Azi a castigat userul: mihai_is.
La ora 18 cand verific mailul primesc acest mesaj :

buna seara d-le "cristoph",
id-ul meu e "luci_daco" .
licitatia "6 monede bizantine..." pe care am dat-o spre vanzare , la care ati licitat si dvs, a fost castigata de un domn M. C. dupa spusele dumnealui figurand cu id-ul "mihai_is"...
acum cateva minute am fost anuntat ca nu mai doreste sa achite contravaloarea celor 6 monede bizantine pe motiv ca a mai licitat si la alte articole ale mele pe care spera sa le castige si ca i se par mai prioritare
..de aceea m-am gandit la dvs daca a-ti mai fi interesat de ele pentru ca d-voastra ati fost ultimul licitator...vi le ofer la suma de 285 ron(taxele postale incluse)
astept raspunsul dvs
...imi cer scuze daca am licitat la dvs fara a avea gandul de a cumpara ci doar de a lua legatura
cu stima ,
ing. m. lucian:

Concluzia mea

Pentru domnul Lucian, ati crezut ca dati lovitura si luati 299 pe monede si ati luat teapa. Lacomia costa mult. Nesimtirea mare este ca aveti curaj sa ma contactati sa imi propuneti la 285 monedele, cand este clar ca ati licitat sa cresteti pretul la monede.
cristoph - dupa cum ai si punctat acest user are ''antecedente'' cu autolicitari incorecte deci trebuia de la inceput sa il ocolesti mai ales ca bizantinele ai zis ca sunt doar o curiozitate in colectia ta ... problema e ca mie mi se pare ca si tu esti la fel de incorect cand licitezi ''din greseala'' deci nu ai motiv sa il blamezi prea rau pe vanzator din pozitia ta :roll:
Justitia omnium domina et regina virtutum est
.
cristoph

Re: cum se vinde acum pe okazii

Mesaj de cristoph »

problema e ca mie mi se pare ca si tu esti la fel de incorect cand licitezi ''din greseala'' deci nu ai motiv sa il blamezi prea rau pe vanzator din pozitia ta
Sincer e prima data cand patesc asa ceva.

Tot ma intreb cum e psibil sa uit ce am facut. Sigur nu avea cine sa liciteze in afara mea, deci nu exista alte explicatii.

Singura explicatie ar fi ca am fost interesat, am vrut sa licitez, apoi mi-am amintit de acest user si discutiile de pe acest forum si m-am razgandit. Probabil sa fii dat din greseala peste touchpad dela laptop cu degetul si am activat licitatia fara sa imi dau seama :?:
Tudor C

Mesaj de Tudor C »

Dar mai interesant e calificativul pe care l-a primit castigatorul mihai_is de la luci_daco.
http://www.okazii.ro/comunitati/okazia- ... ai_is.html


Se mai intampla, nu, daca e lacom... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Am o regula, nu licitez decat pe monede cu imagine avers/revers, suficient de clara ca sa-mi dau seama in ce stare sunt. Apoi, cristoph, pe ebay astea se pot lua la 4-6 dolari/bucata, si inca frumoase. Ceea ce probabil a facut si vanzatorul.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Tudor C scrie:Dar mai interesant e calificativul pe care l-a primit castigatorul mihai_is de la luci_daco.
http://www.okazii.ro/comunitati/okazia- ... ai_is.html


Se mai intampla, nu, daca e lacom... :lol: :lol: :lol:
Tind sa cred ca id-urile sunt ale aceluias individ, iar calificativul a fost dat astfel pentru-ca probabil ca cineva vizualizeaza acest forum ...
Scrie răspuns