A comandat cineva piesa de la nr. 53, Licitatia Rauch 82?

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

A comandat cineva piesa de la nr. 53, Licitatia Rauch 82?

Mesaj de andi_codescu »

La ultima licitatie Rauch am licitat pentru doua loturi pe care le-am castigat. Pana aici nimic interesant.

Partea interesanta este ca pe factura pe care mi-au trimis-o apare si moneda de la nr. 53, la care eu nu am licitat si pe care nici nu am comandat-o ulterior. LINK

O prima explicatie pe care mi-au dat-o este ca as fi comandat-o ulterior licitatiei. Am negat lucrul asta, pentru ca nu am comandat-o si sunt curios sa vad ce imi vor raspunde. Astept inca un raspuns.

Revenind, identific 4 posibilitati: (i) fie nu imi mai amintesc ce fac; :) ; (ii) fie am comandat-o din greseala, ceea ce mi-e greu sa cred; (iii) fie cineva mi-a furat parola; (iv) fie cei de la Rauch au gresit si a comandat-o altcineva.

Primele posibilitati le lasam deoparte, as vrea sa o discut pe ultima:

Fiind o piesa de Histria e o posibilitate sa o fi comandat-o cineva din Romania si cei de la Rauch sa ne fi confundat. Acesta este rostul intrebarii care formeaza titlul topicului.

Daca nu se va ajunge la nici un raspuns multumitor, voi lua piesa, desi nu mai colectionz antice, doar pentru motivul ca nu vreau sa stric imaginea celor din Romania. In orice caz subscriu la parerea d-lui Alex_2001 si subliniez si eu ca cei din strainatate ne trateaza de parca am fi "lumea a IV-a". Si nu o spun doar ca reactie la problema actuala, o spun din multe alte experiente nu intotdeauna numismatice si in care nu am fost implicat ci doar martor, astfel incat sunt obiectiv si convins de ceea ce spun. Oricum va voi tine la curent cu evolutia situatiei.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Rauch este o casa de licitatie foarte serioasa, si mi-e greu sa cred ca ar putea face o asemenea greseala. Daca ati trimis ofertele direct prin siteul lor, atunci e posibil sa se fi intamplat acolo ceva. Au un site de toata jena, pentru o casa de licitatie cu pretentii.

Am licitat la mai multe case de licitatii din Germania si Austria, si au fost intotdeauna foarte amabili si m-au tratat cu respect, indiferent daca a fost vorba de zeci de euro, sau sute. Cand am vorbit la telefon cu ei, intotdeauna am mentionat din start ca sun din Romania, dar niciodata nu m-au tratat de parca am fi "lumea a IV-a".
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Am licitat online. Nu a fost problema cu licitatia. Piesa apare a fi fost comandata ulterior. Cel putin asa suna primul raspuns. Il astept pe al doilea, care sper sa vina maine dimineata, pentru ca e posibil sa fi terminat programul in aceasta seara.

Nu ma plang ca nu as fi fost tratat cu respect. Dar cand apar problemele se vede neindrederea de la un kilometru. Asta e data de reclama pe care ne-au facut-o conationalii care au furat de zor prin toata Europa. E normala neincrederea lor, dar la fel de normala e si frustrarea mea.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

In orice caz, maine voi incerca sa rezolv problema telefonic ca pe mail e un pic dificil.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Cu casele de licitatii eu va recomand mai degraba comunicarea prin telefon, decat prin e-mailuri. Ideal ar fi sa vorbiti cu ei in germana, dar in general merge si pe engleza cu majoritatea.
Singura casa de licitati cu care nu am reusit sa rezolv aproape niciodata nimic prin e-mailuri, a fost una din Ungaria. Dar cand i-am sunat, in general s-au rezolvat toate repede. Dar nici pe ei nu i-as considera neseriosi, ci mai degraba neglijenti.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Aldor scrie:Cu casele de licitatii eu va recomand mai degraba comunicarea prin telefon, decat prin e-mailuri. Ideal ar fi sa vorbiti cu ei in germana, dar in general merge si pe engleza cu majoritatea.
Singura casa de licitati cu care nu am reusit sa rezolv aproape niciodata nimic prin e-mailuri, a fost una din Ungaria. Dar cand i-am sunat, in general s-au rezolvat toate repede. Dar nici pe ei nu i-as considera neseriosi, ci mai degraba neglijenti.
Multumesc mult! Ii voi suna. Din pacate nu stiu deloc germana. Stiu insa engleza, asa ca voi comunica in engleza. Dificultatea comunicarii prin email este faptul ca am senzatia ca nu inteleg foarte bine nuantele a ceea ce spun sau nu citesc mailul in intregime. Astazi am avut un fel de dialog al surzilor foarte frustrant.

Nu vreau sa judec, dar neglijenta la serviciu este data de regula de o doza de neseriozitate.

Tocmai m-a contactat cel care a comandat piesa. :D Am avut dreptate, e din Romania, si cei de la Rauch au gresit.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Deci se intampla si la case mai mari :)
Oarecum off topic, dar v-au trimis ultimul catalog de licitatie (pe hartie)?
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Mi l-au trimis. Tot tipic lor, ma rog de ei sa imi incaseze cei 12 euro pentru el si nici pana acum nu au facut-o.

Am auzit de la domnul care a comandat piesa nr. 53 ca sunt destul de neprofesionisti si asta e motivul pentru care au pierdut teren in ultima vreme.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Eu nu am mai primit de la ei niciun catalog de cam de un an.
Ca au pierdut teren in ultimul timp, asta e clar, Kunker i-a depasit cu mult. Si mai sunt cativa care vin puternic din urma.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

O confirmare in plus ca neseriozitatea da "roade" in toate domeniile. Oricum daca ar schimba-o pe doamna E.R. de la Rauch ar avea sanse sa recupereze. Pe langa faptul ca e depasita de evenimente si cam in urma cu engleza, in ultimul timp o lasa si politetea.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Intr-un final s-a rezolvat.

Situatia a fost de necrezut. Dl. care luase piesa nr. 53 a primit factura mea (cea cu 3 loturi, cele doua ale mele plus piesa 53). A trimis mail si a explicat ca numele sau este C.C., ca ma stie, dar e diferit de mine, asa ca o roaga sa ii faca o factura numai cu lotul 53, singurul pe care l-a luat. I s-a multumit pentru clarificare si :shock: a fost informat ca nu a cumparat nimic.

In acel moment mi s-a trimis mie factura, cu tot cu lotul 53.

Desi doi oameni i-au spus ca gresise, dna. E.R. nu a crezut si nu s-a obosit sa verifice loturile.

Insa trebuie sa recunosc ca la momentul la care a priceput ca gresise, in urma unui mail pe care l-am trimis aseara si in care m-am cam scandalizat, a actionat prompt si problema s-a rezolvat.

Sper ca pe viitor sa nu ma trezesc cu vreo piesa Rusia de 200.000 de euro pe factura :shock: .
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Daca mai nou asa merg treburile acolo, atunci poate ar fi recomandat in viitor sa trimiteti (valabil pt. oricine, nu ma refer la dvs.) ofertele prin fax, sau prin scrisoare recomandata, folosind acel formular care vine atasat la catalog. In caz ca primiti catalogul :)
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Pai si in cazul asta se poate sa apara vreo piesa in plus pe factura, sustinand ca si in cazul meu ca a fost cumparata dupa licitatie. La mine prablema a aparut dupa licitatie, cand au confundat pe cumparatorul piesei 53 cu mine.
Scrie răspuns