user nou arad pe okazi

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Ce nu am inteles niciodata, cand il demasti pe cate unul care se ocupa de magarii, tot el e cel suparat, de ce oare? Intreb si eu asa, in general, nu ma refer la vreo persoana anume.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Presupun ca se supara pentru ca stia dinainte ca e in neregula, altfel probabil ar recunoaste ca a gresit si ar remedia problema. As mai adauga ca exista si asemenea cazuri in care oameni corecti au gresit, au recunoscut si-au remediat. Dar el (cazul banal sa-i zicem) stie c-a facut-o intentionat si cine i-a semnalat i-a "stricat apele".
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

E posibbil sa fie o prima reactie omeneasca de repingere, fie vinovat fie nevinovat. In timp eu cred ca cei mai multi vor observa ca o reactie nepotrivita e daunatore si vor renunta la agresivitate.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Am vazut aceasta reactie de ex. la utilizatorul "lucasian" alias "luci_daco". Dupa ce a inselat pe cate unul si primea negativul de rigoare, se simtea foarte ofensat si raspundea injurand urat de tot. Asta nu am reusit sa inteleg, cum adica tot el sa fie cel suparat??
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

andi_codescu scrie:E posibbil sa fie o prima reactie omeneasca de repingere, fie vinovat fie nevinovat. In timp eu cred ca cei mai multi vor observa ca o reactie nepotrivita e daunatore si vor renunta la agresivitate.
O reactie de respingere in general are loc fara o agresivitate foarte mare (gen injuraturi sau amenintari) desi sigur ca oameni sunt multi si nu-s la fel. Dar daca ma pun in situatia unuia care ar gresi nu cred c-as incepe cu invective. Mai intai as verifica, sau daca e cazul as nega perceptia altuia. Se intampla sa "pici la mijloc" sau sa existe o perceptie gresita despre tine. Sigur, conteaza si modul in care se pune problema. Daca esti atacat prea dur de la inceput, exista sanse sa reactionezi la fel.
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Eu sper ca tipul asta de reactie va fi abandonat in timp. Eu am intalnit si situatii in care la acordarea calificativului negativ ambele parti (si cel vinovat si cel nevinovat) se injurau copios. O astfel de abordare de descalifica si daca esti in respectiva tranzactie cel nevinovat.

Cred (cu optimism) ca pe masura ce ne mai civilizam (ca indivizi si ca grup de cetateni) vom renunta si la aruncarea gunoielor pe jos, si la reactii necivilizate si la o gramada de alte fapte de tipul asta.
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Si eu cred la fel :D Si sper chiar la mai mult. De-aia si observatiile mele directe (si de multe ori incomode). Altfel de ce mi-as bate gura?
Avatar utilizator
andi_codescu
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 11 Ian 2007, 19:35
Localitate: Valenii de Munte

Mesaj de andi_codescu »

Daca la nivelul societatii schimbarea poate veni mai greu, eu zic ca in cazul relatiilor dintre colectionari, o astfel de schimbare are sanse sa se produca mult mai repede. Un posibil argument tine de faptul ca suntem o lume mica unde in timp oamenii se cunosc sau tind sa se cunoasca.

E drept ca protectia anonimatului pe okazii poate sa genereze tipul de reactie "nu ma vede nimeni arunc gunoiul in strada". Cand insa cineva vrea sa fia acceptat intr-un grup social (iar colectionarii constituie un astfel de grup) incepi sa ai reactii mai normale.
cristoph

Mesaj de cristoph »

faza cu negativ la negativ , este peste tot intalnita , eu am patit-o o singura data pentru ca m-am tepit singur cum s-ar zice

oricum am vazut ca domnul respectiv a incetat activitatea pe contul respectiv , poate are altul nou

oricum aici se discuta saptamanal diverse licitatati de pe okazi si se fac anumite presupuneri , dar nu exista anunt mare pe okazi : "Intrati pe forumul ( transylvanian-numismatics ) ca sa vedeti cine va tepeste "
1) nu are nici o legatura cu site-ul okazi ,
2) nu toti cumparatori ( ma refer doar la utilizatori de pe rubrica obiecte de colectie ) de pe okazi sunt si membrii ai forumului acesta
3) nu trebuie sa se considere o afirmatie despre un anumit utilizator de pe okazi ca fiind valabila pentru toti cei care vor colabora cu acea persoana , mai mult poate ca un avertisement , dar fiecare decide cum vrea si uni pot sa colaboreze perfect si alti mai putin bine
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

cristoph scrie:nu trebuie sa se considere o afirmatie despre un anumit utilizator de pe okazi ca fiind valabila pentru toti cei care vor colabora cu acea persoana , mai mult poate ca un avertisement , dar fiecare decide cum vrea si uni pot sa colaboreze perfect si alti mai putin bine
Ca un exemplu, este un utilizator de pe okazii cu cateva mii de calificative pozitive, de la care cineva din familie a avut doua colete retur, apoi scuze si promisiuni ca se va rezolva, etc. si bine-nteles nu s-a rezolvat nimic, a ramas cu paguba taxelor postale platite de doua ori tur-retur.
cartelcoserv
******
******
Mesaje: 989
Membru din: 22 Dec 2005, 11:42
Localitate: ploiesti

Mesaj de cartelcoserv »

recitind acest topic , mi s-a aprins un beculet...
iata un raspuns al "domnului" adams, dat userului ioanid,ca raspuns la un calificativ negativ
28.05.2007
28.05.2007 ioanid (11213) Cumparator 2946895 Personaj genial : a pus la licitatie o carte de-a mea inainte de a se termina licitatia si, fiindca nu a obtinut pretul dorit, nu mi-a mai cumparat cartea.
Raspuns: unde este licitatia mentionata ca nu o gasesc. cred ca suferiti de retard. o zi buna.

retineti termenul retard. o sa il gasiti in linkul pus mai sus de cristoph...
:wink:
deasemenea,e bine sa cititi calificativele negative primite de adams si,mai ales,raspunsurile date ...
tinand cont de ce am citit,eu deja i-am suspendat dreptul de a licita.preventiv.
Scrie răspuns