Mondi_ro2005

O 'bază de date' cu persoane pe care probabil e mai bine să le evitați când vindeți / cumpărați / faceți schimburi.

Moderatori: Deus, PRONUMISMATICA

Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Dar nu numarul de useri este problema, ci ce fac cu ei :wink:
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

vlahul scrie:
vasil scrie:Prefer sa nu deschid o polemica inutila cu asemenea oameni...dau pozitiv dupa care il sterg definitiv din lista mea de selleri.
Vezi? Tocmai asta spunea Aldor.
Pai da, ce rost mai are atunci intregul sistem de calificative? Daca dam numai pozitive..
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

Dupa parerea voastra este eficient sistemul de calificative?

Un astfel de sistem nu ar fi cu adevarat eficient decat in cazul in care utilizatorii s-ar inscrie cu datele lor personale "la vedere", astfel incat aceeasi persoana sa fie cunoscuta pe toate siteurile de licitatii. Userii multiplii nu ar mai fi posibili si nici smecheriile cu feedback-uri pozitive de la tot felul de prieteni.

Sa nu imi spuneti ca ID-urile folosite sunt necesare pentru a ascunde adevarata identitate a vanzatorului/ cumparatorului, pentru protectia persoanei in cauza. Datele de contact pot fi aflate chiar si in urma unei licitatii nefinalizate. Insasi principiul de ID ascunde in el potentialul de fraudare. Majoritatea vanzatoriler seriosi de pe ebay de ex mentioneaza pe pagina de licitatie inclusiv adresa la care pot fi contactati sau se pot trimite banii cash. Dar probabil okaziile sunt interesate mai degraba in numarul de participanti si in volumul de vanzari rulat decat in calitate. Si in aceste conditii eventuala polemica dintre noi este inutila IMHO.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Liviu, era vorba de corectitudine si nu de a filosofa pe tema eficientei si a identitatii utilizatorilor.
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

De fapt aveti dreptate.
In general sunt foarte tolerant. Am asteptat si cateva saptamani- luni fara sa dau calificative in speranta ca afacerea se va rezolva pana la urma pozitiv si nu m-am inselat....decat in putine cazuri. Dar treptat mi-am selectat o lista de selleri de incredere de la care cumpar pe okazii si totul e OK. Chiar daca o piesa ma ispiteste refuz sa o iau daca vanzatorul are un feedback...hm...prea incarcat. Astfel, incat am incercat pe cate posibil sa am de a face cu oameni care nu merita decat calificative pozitive. Practic calificativ negativ nu ar fi trebuit sa acord decat de vreo 2 ori la un numar de 220 de achizitii cate am avut pana acum.
Poate ca o atitudine prea toleranta nu e intotdeauna si una corecta.....dar am sa tin cont si de parerea voastra. :D
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Vezi tu? Exact pt ca au fost unii care au dat calificativele meritate ai putut tu sa-ti faci o idee... ;)
GLV
*****
*****
Mesaje: 244
Membru din: 13 Mar 2006, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de GLV »

Pana la urma vad ca m-am ales si cu un negativ.

http://www.okazii.ro/comunitati/okazia- ... oneta.html

Din experienta vietii de pana acum am invatat ca astfel de specimene isi sapa singuri groapa ,nu au nevoie de cineva ca sa le faca vre-un rau .
Scrie răspuns