Revista Colectionarul Roman - de ce nu are succes?

Păreri, critici, sugestii, etc.

Moderator: Deus

Avatar utilizator
tripleseven
******
******
Mesaje: 1061
Membru din: 20 Sep 2006, 23:12

Mesaj de tripleseven »

Daca ar fi oferita la chioscul de ziare din Otopeni sau la cele din Carrefour sau Cora , poate s-ar vinde mult mai bine. Eu zic ca nu este cunoscuta decat celor care activeaza acest forum sau cei care merg la targul de la Bv.
vasil
*****
*****
Mesaje: 459
Membru din: 25 Apr 2006, 22:47
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de vasil »

Sunt de acord cu opinia exprimata de unii dintre forumisti si anume ca principala cauza este lipsa de cultura numismatica, cat si lipsa de dorinta de a-ti insusi asa ceva. Este si cazul meu, sunt doar un colectionar amator, cu o bruma de cunostinte numismatice, multe din articole find citite din curiozitate, multe doar rasfoite si niciodate duse la capat. Initial am cumparat revista din dorinta de a o raspandi pe plan local si de a face cunoscuta existenta ANR, dar lipsa de entuziasm a colectionarilor mai vechi a pus capat acestei initiative. Ulterior am inceput si eu sa citesc unele articole, fara sa pot spune ca am ramas cu ceva inafara de cateva notiuni de baza. Nu voi fi niciodata un numismat, poate doar un colectionar ceva mai avizat.

Eu zic sa continuam efortul de editare, chiar daca va apare la 3 luni sau la intervale mai mari. In timp, publicul, si nu ma refer doar la colectionari, se va obisnui cu ideea ca exista reviste de specialitate. Este necesar un site al revistei care sa contina pe prima pagina, ultimele numere, cele mai noi, lista de cuprins pentru numerele nou aparute cu cateva detalii sugestive pentru continutul articolelor si poate un link de paypall unde se pot face donatii. Site-ul trebuie raspandit pe cat mai multe servere, folosind cat mai multe tags pentru a fi cu usurinta accesat. Nu ar strica un banner cu revista, pe forumul de numismatica si pe site-ul lui Aldor, banner care ar putea fi reprodus si pe site-urilor colegilor numismati care detin site-uri si sunt de acord cu acest lucru.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

Scopul este doar sa se vanda (nu conteaza foarte tare cui)? Sa ajunga doar la cei care au nevoie de ea asa cum este acum? Sau prin ea sa se formeze o societate numismatica mai solida?

Daca raspunsul este al doilea, atunci eu cred ca ajunge la majoritatea celor care si-o doresc.

Daca raspunsul este primul, atunci ar fi bine sa fie luata in considerare o abordare comerciala.

Daca va fi in vitrina chioscurilor de ziare si reviste din Gara de Nord (nu ma intrebati daca e simplu de ajuns acolo), iar pe coperta va scrie ceva ispititor si pentru un elev sau un student in drum spre casa sau spre munte, atunci eu cred ca s-ar vinde. "Sertarul bunicii poate ascunde mici comori - spune-i cat valoreaza", 6-7 imagini lucioase si legende in dreptul fiecareia cu 100E, 500E, etc.... Vor cumpara 200, poate dintre acestia 2-3 vor deveni dealeri pentru ca bunica lor chiar are ceva in sertar, dar poate vor fi si cativa care vor descoperi o atractie catre acest domeniu. (orice asemanare cu pilda semanatorului este intamplatoare)

Probabil ca veti considera de la injositor la imoral sa existe o astfel de abordare, dar ca sa se vanda, trebuie sa se vanda si singura, sa fie atractiva si in parte accesibila si pentru cei care nu stiu nimic sau stiu foarte putine lucruri despre domeniu.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Nu e injositor e marketing :) Oricum revistele de popularizare nu-si propun articole stiintifice aride pentru cititorul obisnuit si nici aceasta nu are ca scop concurenta cu publicatiile de specialitate. Se poate ca un articol doua sa fie mai complicate insa majoritatea pot fi citite usor de majoritatea celor interesati. Poate ar fi buna o rubrica/sectiune de incepatori care sa prezinte bazele fiecarui domeniu in parte. Insa stiu din experientele mai vechi ca eu saream peste sectiunile de genul asta. Ma interesau mai mult cele din care puteam sa-mi largesc viziunea, sa aflu lucruri inedite sau utile pentru o intelegere mai accentuata. Profilul cititorului este variabil, nu ma iau pe mine drept etalon dar spunand lucruri aflate in multe locuri nu stiu cat de util ar fi. Un grad mediu de dificultate este totusi ceva care lipseste de pe piata in momentul asta si cred ca revista suplineste aceasta lipsa. Mai degraba pe mine ma incurca scrisul mic :) Formatul este prea mare in opinia mea, revista este oarecum incomoda si pierde spatiu la incadrarea in pagina. Poate ceva sponsorizare sa permita un format mai propice (daca ar fi cat Magazinul Istoric eu cred ca ar fi perfect). Hartia ar trebui sa fie mai putin lucioasa dar ar trebui intercalate pagini de calitate mai buna cu poze color. De asemenea un indice de subiecte (sa zicem odata pe an) ar fi foarte interesant cred eu.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
danielt
**
**
Mesaje: 15
Membru din: 25 Sep 2007, 11:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de danielt »

Ar trebui poate spus că revista nu este o afacere, este făcută în timpul liber, voluntar şi cu mult efort de către o mică mână de oameni pasionaţi şi entuziaşti. Este meritul autorilor că au entuziasmul necesar pentru a concepe articole bine scrise şi utile colecţionarilor. De asemenea trebuie spus că revista nu se adresează doar numismaţilor, se adresează în egală măsură tuturor colecţionarilor, de orice fel, începători sau avansaţi.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

danielt scrie:Ar trebui poate spus că revista nu este o afacere, este făcută în timpul liber, voluntar şi cu mult efort de către o mică mână de oameni pasionaţi şi entuziaşti. Este meritul autorilor că au entuziasmul necesar pentru a concepe articole bine scrise şi utile colecţionarilor. De asemenea trebuie spus că revista nu se adresează doar numismaţilor, se adresează în egală măsură tuturor colecţionarilor, de orice fel, începători sau avansaţi.
Asa este, si este foarte apreciata de cei carora li se adreseaza.

Daca insa se doreste largirea audientei, atunci va trebui sa se adreseze si altor tipuri/nivele de colectionari.

LE: m-am grabit... nu sunt de acord ca se adreseaza in egala masura si colectionarilor foarte incepatori. Cred ca ar trebui sa se adreseze si celor care inca nu au descoperit ca ar putea fi atrasi. Sau sa existe o alta publicatie pentru sectiunea aceasta.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

danielt scrie:Ar trebui poate spus că revista nu este o afacere, este făcută în timpul liber, voluntar şi cu mult efort de către o mică mână de oameni pasionaţi şi entuziaşti. Este meritul autorilor că au entuziasmul necesar pentru a concepe articole bine scrise şi utile colecţionarilor. De asemenea trebuie spus că revista nu se adresează doar numismaţilor, se adresează în egală măsură tuturor colecţionarilor, de orice fel, începători sau avansaţi.
Nu este o afacere dar nu se autosustine, de aceea trebuie sa se schimbe ceva. Momentan se cheltuieste cu ea, fara sa mai punem efortul celor care scriu articole sau se ocupa cu partea logistica, mai mult decat aduce. Deci reprezinta o donatie daca vreti, in interesul raspandirii unor cunostinte proprii fenomenului de colectionare. Dar, aceasta donatie, daca nici macar nu trezeste interesul mai multor oameni, este inutila. Despre asta vorbeam. Cum sa facem sa trezim interesul mai multor oameni, nu cum sa obtinem o avere din vanzarea ei.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
ovidiu^
******
******
Mesaje: 767
Membru din: 11 Apr 2009, 04:10

Mesaj de ovidiu^ »

Felicitari echipei care munceste pentru aparitia acestei reviste !
berserkr scrie:Momentan se cheltuieste cu ea, fara sa mai punem efortul celor care scriu articole sau se ocupa cu partea logistica, mai mult decat aduce. Deci reprezinta o donatie daca vreti, in interesul raspandirii unor cunostinte proprii fenomenului de colectionare. Dar, aceasta donatie, daca nici macar nu trezeste interesul mai multor oameni, este inutila.
Si ganditi-va ca sunt multi care sustin ca numismatii sunt egoisti , ca tin informatiile pentru ei ...
claus
******
******
Mesaje: 791
Membru din: 01 Mai 2008, 00:47

Mesaj de claus »

Daca primele 2 numere s-au vandut bine. inseamna ca nu pretul sau timpul consumat cu achizitia revistei sunt de vina. Ma gandesc ca multi colectioneaza doar monede si mai putin medalii, decoratii sau altele. Probabil ca trebuia facut un mic studiu inainte de lansarea revistei.
Revista este normal sa abordeze teme cat mai diverse, doar ca pentru un colectionar de monede articolele legate de alte piese nu prezinta asa mare interes.
Posibile solutii pe care le vad eu:
-trebuie sa vinzi ce se cere, daca lumea vrea cat mai multe articole despre monede, atunci proportia acestora sa creasca
-taloane pentru concurs lunare, un mic premiu ar motiva cumparatorii
-abonamente-o mica reducere sau un talon suplimentar adresat abonatiilor, un premiu mic la sfarsitul anului
-ideea cu distributie la chioscuri nu e rea, dar nu stiu in ce masura e realizabila
-niciun fel de pdf gratuit pe site, informatia se plateste. eventual doar fragmente mici din fiecare articol
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

claus scrie:Daca primele 2 numere s-au vandut bine. inseamna ca nu pretul sau timpul consumat cu achizitia revistei sunt de vina. Ma gandesc ca multi colectioneaza doar monede si mai putin medalii, decoratii sau altele.
Primele doua au avut tirajul mai mic, 100 si 150 exemplare din cate tin minte, si au fost in vanzare la mai multe targuri. Din nr1 am si dat gratuit vreo 20-25 exemplare.
claus scrie: -abonamente-o mica reducere
Am facut si asta, 29RON cu taxele postale incluse, pentru 3 numere in avans. La inceput s-au aratat interesati aprox. 30 persoane. Nu va spun cati au ramas :)
claus scrie: -niciun fel de pdf gratuit pe site, informatia se plateste. eventual doar fragmente mici din fiecare articol
Asta exista deja de mult pe siteul revistei. Sunt disponibile extrase scurte din toate articolele aparute pana acum.
thebluelion
*****
*****
Mesaje: 235
Membru din: 24 Sep 2008, 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesaj de thebluelion »

Consider ca vanzarea destul de slaba a revistei este normala, pentru ca in ultima vreme absolut toate ziarele/revistele din Romania (si din lume) au tiraje in scadere, din cauza cresterii accesului la internet. In sprijinul afirmatiei mele vin cu urmatorul link:

http://www.brat.ro/index.php?page=publi ... indexPer=0

in care este prezentat tirajul unui ziar in ultimii 10 ani (am luat acest ziar la intamplare, nici nu ii scriu numele aici pe forum sa nu se creada ca am ceva interes legat de el); dupa cum vedeti, tirajul a scazut enorm, de la 120.000 numere in 1998 la 40-50.000 in 2009, si este in continua scadere (la fel ca la multe alte ziare).

Ca o solutie, ofer urmatoarele sugestii:
- revista sa fie disponibila in format tiparit (revista sa fie mai "comerciala" si sa cuprinda articole din domenii cat mai diverse pentru a se adresa unui numar cat mai mare de cititori, dar majoritatea articolelor sa contina informatii din domeniul de colectie cel mai cerut - si aici presupun ca vor fi monedele, bancnotele, medaliile si ordinele romanesti);
- revista sa fie disponibila si in format pdf, dar nu gratuit (sa zicem 1/2 din pretul revistei tiparite) - taxa s-ar putea plati intr-un cont de Paypal sau Moneybookers (ofer varianta cu cont Moneybookers deoarece cel ce trimite banii plateste taxa de transfer, iar taxa este mult mai mica decat cea de la Paypal, si anume 1% din suma).

Cred ca in acest fel s-ar putea acoperi nevoile celor care sunt in afara granitelor tarii, celor care prefera hartia in locul pdf-ului, si celor care prefera pdf-ul in locul hartiei.
Avatar utilizator
vlahul
moderator
moderator
Mesaje: 2131
Membru din: 04 Feb 2005, 03:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlahul »

Propun ca toti cei care au venit cu sfaturi ca achizitioneze macar un exemplar din orice nr si apoi sa dea sfaturi...
Avatar utilizator
berserkr
moderator
moderator
Mesaje: 3489
Membru din: 16 Iun 2006, 16:36

Mesaj de berserkr »

Cred ca au facut-o deja :) Oricum si eu sunt pentru diversitate. La inceput cand imi placeau toate domeniile si nu eram fixat pe ceva anume, cautam orice articol despre orice :) Cred ca-s multi carora le plac si medaliile si monedele si bancnotele, etc. In fond multe domenii abordeaza perioade apropiate din istorie. Cred ca orice colectionar are o afinitate pentru istorie.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
Avatar utilizator
PRONUMISMATICA
Site Admin
Mesaje: 4936
Membru din: 07 Ian 2005, 20:04
Contact:

Mesaj de PRONUMISMATICA »

Cum am zis cu cateva posturi mai sus, nu cred ca se poate da vina exclusiv pe criza economica. Sau poate doar in mica masura.
Cu diversitatea problema este ca nu putem publica ceva ce nu avem. De ex. sigur am publica si articole de faleristica, daca ne-ar trimite cineva asa ceva.

In numarul 8 vom avea articole de numismatica antica, medievala, moderna, medalistica, cartofilie, notafilie si legislatie.
Avatar utilizator
capa
******
******
Mesaje: 853
Membru din: 29 Iun 2009, 14:32
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesaj de capa »

vlahul scrie:Propun ca toti cei care au venit cu sfaturi ca achizitioneze macar un exemplar din orice nr si apoi sa dea sfaturi...
Eu as vrea... dar imi lipseste Nr. 1 si dl. Aldor nu a vrut sa mai tipareasca. :-(

De unde sa-l iau (tiparit)?

Lasand gluma la o parte, si eu cred ca cei care si-au spus punctul de vedere despre revista au macar mare parte dintre numere.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
Încuiat